شنبه 20 خرداد، 1402

کدخبر: 1225 23:02:00 1402-01-03

برای تنظیم ساعت گوشی چه کنیم؟

دسته‌بندی: جامعه ، فناوری

برای تنظیم ساعت گوشی چه کنیم؟

دسته‌بندی: جامعه ، فناوری

ساعت گوشی‌‌های هوشمند و دستگاه‌های الکترونیک ساعت ۲۴ دیشب (یکم فروردین) به صورت خودکار یک‌ ساعت به جلو کشیده شد که با انجام کارهایی می‌توانید این ساعت را درست کنید.

براساس مصوبه مجلس قانون تغییر ساعت رسمی کشور از امسال لغو شد. با این حال ساعت گوشی‌‌های هوشمند و دستگاه‌های الکترونیک راس ساعت ۲۴ دیشب (یکم فروردین) به صورت خودکار یک‌ساعت به جلو کشیده شد.

گویا علت این مسئله تنظیم بودن تایم‌سرورهای جهانی با تغییر ساعت در اول فروردین‌ هر سال در ایران و مطلع نبودن آنها از لغو این تغییر است.

اما علت هر چه باشد، فعلا مشکل همچنان پابرجا است و کاربرانی که ساعت گوشی آنها یک ساعت جلوتر را نشان می‌دهد، می‌توانند ساعت گوشی خود را به صورت دستی تنظیم کنند.

براین اساس بسته به مدل گوشی خود، باید به بخش تنظیمات بروید و در قسمت تنظیم تاریخ و ساعت، گزینه Daylight saving را غیرفعال کنید. یا اینکه در بخش تنظیمات گوشی (Settings) به قسمت مدیریت عمومی (General management) و سپس به بخش تاریخ و ساعت (Date and time) بروید و در آنجا گزینه تنظیم خودکار تاریخ و زمان (Automatic date and time) را غیرفعال کنید و با ورود به بخش تنظیم ساعت (Set time)، ساعت گوشی خود را یک‌ساعت به عقب ببرید.

زمانی که مشکل تغییر ساعت گوشی‌های موبایل حل شد، بهتر است برای به هم نخوردن تنظیم دقیق ساعت گوشی خود مجددا گزینه تنظیم خودکار تاریخ و زمان را در گوشی خود فعال کنید.

در این میان سازمان تنظیم مقررات به‌عنوان نهاد متولی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره اطلاعیه‌ای صادر کرده است.

متن این اطلاعیه بر این اساس است: با توجه به تغییر ساعت برخی تلفن‌های همراه و سامانه‌ها نکاتی جهت آگاهی هموطنان به شرح ذیل ارائه می‌شود.

- عدم تغییر ساعت تابستانی یا به عبارتی عدم اعمال DST(Daylight Saving Time)  بر اساس قانون مصوب مجلس شورای از ابتدای سال 1402، پس از ابلاغ قانون در اول خرداد ماه 1401 با پیگیری‌‌های به عمل آمده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از  مراجع جهانی از جمله ICANN و IANA در نسخه‌های به روز رسانی شده زمان کشورها منتشر و در سرورهای زمانی نظیر  time.is نیز از حدود 6 ماه قبل تغییرات لازم اعمال شده است. 

-  مکاتبه و پیگیری لازم از اپراتورهای همراه نیز از چند ماه قبل صورت گرفته و آنها نیز تغییرات لازم را در سطح شبکه اعمال کرده و سامانه‌های خود را به روز رسانی نموده‌اند. ضمن اینکه در سایر ارائه دهندگان خدمات نیز پیش بینی لازم انجام گرفته و در سرورهای زمانی داخل کشور اعمال تغییرات از قبل انجام گرفته است و سامانه‌هایی که از این مراجع برای تنظیم ساعت استفاده کرده‌اند بدون مشکل ارائه خدمات الکترونیکی داشته‌اند.

- لازم به ذکر است برای اینکه در گوشی‌های تلفن همراه عدم تغییر ساعت تابستانی به صورت خودکار رخ دهد لازم است دو اقدام انجام گیرد. ابتدا باید شبکه اپراتورها با سرورهای جهانی بر مبنای این سیاست جدید ( عدم اعمال ساعت تابستانی) تنظیم شود که از قبل پیش‌بینی‌های لازم  بر اساس پیگیری وزارت ارتباطات انجام گرفته و کلیه تغییرات لازم در سامانه‌ها و تجهیزات شبکه اپراتورها اعمال شده است.

- اما اقدام دیگر در سمت گوشی کاربران است که تولیدکنندگان گوشی تلفن همراه بر اساس مراجع معتبر بین‌المللی باید نسخه‌های به روز رسانی گوشی‌های تلفن همراه خود را منتشر می‌کردند تا عدم اعمال تغییر ساعت تابستانی به صورت خودکار انجام گیرد.

- اکثر تولید کنندگان گوشی نسخه‌های به روز رسانی شده خود را منتشر کرده‌اند اما در برخی گوشی‌های تلفن همراه که تنظیمات توسط تولیدکننده به روز نشده‌اند با مشکل مواجه شده‌اند. لذا پیگیری لازم از سایر تولید کنندگان گوشی که به عدم تغییر ساعت تابستانی در ایران توجه لازم را نداشته‌اند در حال انجام است تا اقدام به حل این مشکل نمایند. 

برچسب: جهان اقتصاد ، موبایل ، اخبار روز ، ساعت رسمی ، مصوبه مجلس ، گوشی های هوشمند ، تنظیماتhttps://jahaneghtesad.com/direct/1225
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |