جمعه 04 فروردین، 1402

کدخبر: 14551 14:49:48 1394-05-11
8.5میلیارد دلار طلب نفتی خارجی ایران

8.5میلیارد دلار طلب نفتی خارجی ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
8.5میلیارد دلار طلب نفتی خارجی ایران

8.5میلیارد دلار طلب نفتی خارجی ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

شفاف سازی وزیرنفت از پول های بلوکه شده:

برخی برای فروریختن قبح متهم بابک زنجانی تلاش می کنند

گروه امورزیربنایی

Infrastructures@jahaneghtesad.com

وزیر نفت گفت ایران از خریداران نفت خود در آسیا و اروپا 8.5 میلیارد دلار طلب نفتی دارد و برای همکاری با شرکتهای نفتی خارجی هیچ محدودیتی برای هیچ کشوری از جمله آمریکا قائل نیست.

بیژن نامدار زنگنه درباره مذاکرات هسته‌ای که پس ازسالها به نتیجه رسید وهم‌اکنون روال قانونی را طی می‌کند، اظهار کرد: بنده معقتدم که با رفع تحریم‌ها مشکل فروش نفت خام برطرف خواهد شد. با روندی که پیش‌بینی می‌شود اواخر آبان ماه یا آذر بتوانیم شاهد لغو کامل تحریم‌ها باشیم.

وی تصریح کرد: فروش نفت، حمل و نقل، بیمه و جابه‌جایی پول همه این مسائل، مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده بود. اگر تحریم‌ها برداشته شود، ایران سهم از دست رفته خود را از بازار نفت به دست خواهد آورد، به طوری که بیش از یک میلیون بشکه نفت را با لغو این تحریم‌ها احیا خواهد کرد تا سهم از دست رفته خود را در بازار جهانی به دست آورد.

زنگنه افزود: بخشی از پول های بلوکه شده در ژاپن، کره و هند و بخشی نیز درحساب بانک مرکزی است که حدود 6 میلیارد دلار می‌شود و مشکلات فروش، حمل و نقل و بیمه با لغو تحریم‌ها برطرف خواهد شد به طوری که می توانیم سهم از دست رفته خود را در بازار به دست بیاوریم و مجموع پول بلوکه شده در اروپا حدود 2.5 میلیارد دلار است که علاوه بر این از طریق دور زدن تحریمها 750 میلیارد دلار پول بلوکه شده از طریق بانک مرکزی وارد کشور شده است که عمده پولهای دریافتی در پارس جنوبی هزینه شده است.

وزیر نفت گفت: 3/5 میلیارد دلاری که بحثش مطرح بود و برخی با بیان حرف های بی ربط، این ماجرا را به مثابه بابک زنجانی دوم دانستند کاملا بی اساس بود و در این دو هفته اخیر برخی به دنبال بابک زنجانی سازی بودند تا قبح کار را پایین آورند.

زنگنه یادآور شد: این پول در حساب یک شرکت اماراتی است و مشخص و مبرهن است که این پول متعلق به ما است و با رفع تحریم ها این پول به تصرف بانک مرکزی در می آید. در هند نیز پول های ما در حساب یک شرکت پالایشگاهی است و حساب یاد شده نیز در نزد شرکتی پالایشگاهی در امارات است.

وی توضیح داد: این موضوع با مسئله بابک زنجانی تفاوت دارد. پول های مورد نظر که نزد زنجانی بوده مشخص نیست که کجاست. ما حتا راضی بودیم بابک زنجانی اعلام کند این پول ها در فلان حساب بلوکه شده تا بدانیم یک روزی این پول باز می گردد اما اکنون مشخص نیست این پول ها گمشده یا به اصطلاح خورده شده است.

وزیر نفت تاکید کرد: برخی برای فروریختن قبح متهم بابک زنجانی، چنین مباحثی را مطرح می کنند. ما مورد این چنینی نداشتیم و اگر کسی اطلاعاتی دارد به قوه قضاییه اعلام کند. ما رسما در این باره به قوه قضاییه شکایت بردیم و گزارش این اتفاق در جلسه ای با حضور معاون قوه قضاییه مطرح شد.

زنگنه ادامه داد: معتقدم برخی می خواهند با تشویش افکار عمومی، در فعالیت قوه قضاییه درباره زنجانی اختلال ایجاد کنند. بخشی از مطالبات ما به کشور بازگشته و البته پولی که در چین و ترکیه بوده بلوکه نبوده است.

وی عنوان کرد: برخی پول ها متعلق به بانک مرکزی است اما پول های بلوک شده در هند که حدود شش میلیارد دلار می شود متعلق به دولت است.

وزیر نفت گفت: بخشی از این پول ها از سوی بانک مرکزی در سال 90 و 91 در حساب شرکت نیکو برای طرح های اولویت دار پارس جنوبی سپرده گذاری شده بود. عمده این پول ها در این بخش هزینه شده است و بخشی دیگر نیز در نزد بابک زنجانی باقی مانده و وی این هزینه را که متعلق به پیمانکاران بوده به آنان پرداخت نکرده است.

ماجر ای دکل 88 میلیون دلاری گمشده

زنگنه درباره دکل 88 میلیون دلاری که توسط شرکت تأسیسات دریایی از یک شرکت خارجی خریداری شده است، گفت: این دکل توسط شرکت تأسیسات دریایی به مبلغ 86 میلیون دلار خریداری شده اما طرف قرارداد بعد از امضای سند دکل را تحویل نداده است، تنها سند در اختیار کشور است. یعنی طوری که 88 میلیون دلار سرمایه ملی به هدر رفته است و ما سعی می‌کنیم این موضوع را پیگیری کنیم، چرا که هیچ دکلی تحویل ایران نشده است.

زنگنه تصریح کرد: پرونده دکل گمشده هم اکنون در قوه قضاییه در حال پیگیری است، چرا که پول یکجا رفته و دکلی در کار نیست.

همچنین زنگنه ادامه داد: دکل دوم و سوم نیز در کشور مطرح است که ما به شدت این موضوع را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و با هیچ کس رفاقت نداریم. بیش از یک سال است که این موضوع را پیگیری می‌کنیم که با این افراد برخورد شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |