۲۰۲۰ سالی پر از نوسان در بازار سرمایه

0
۱۴۱ بازدید

فدراسیون جهانی بورس ها (WFE) – نهاد جهانی صنعت بورس اوراق بهادار و اتاق های پایاپای، گزارشی از وضعیت بازار را در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، در این گزارش آمده است: با توجه به شیوع ویروس کرونا از اوایل سال گذشته میلادی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، برگزیت و تنش بین ایالات متحده و چین که باعث ایجاد جو نااطمینانی اقتصادی و سیل پیش‌بینی‌های بدبینانه شده بود، سال ۲۰۲۰ سالی خارق‌العاده در تاریخ بازارهای سرمایه بود.

موضوع قابل توجه این است که بازارها با وجود شرایط استثنایی، حتی در بدترین روزهای این بحران، پابرجا فعال بوده‌اند. تا پایان ماه جولای، اکثر شاخص ها به سطح فعالیت قبل از همه گیری ویروس کرونا بازگشتند، که این نشان دهنده اعتماد قوی به بازارها و نقش آنها در حمایت از اقتصاد است.

شاخص های کلیدی:
– سهام: پس از افت شدید (حدودا ۲۱ درصدی) در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، ارزش بازارها به سرعت بهبود یافت و در پایان ۳ ماهه دوم به سطح قبل از همه گیری کرونا رسید.

در نوامبر سال ۲۰۲۰ ارزش کل بازارهای جهانی برای اولین بار مرز ۱۰۰ تریلیون دلار را پشت سر گذاشت و سال با ارزش بیش از ۱۰۹ تریلیون دلاری به پایان رسید که در مقایسه با پایان سال ۲۰۱۹ تقریبا ۲۰ درصد افزایش داشته است.

در سال ۲۰۲۰ بازارهای سهام در مقایسه با سال قبل رکورد رشد جدیدی در ارزش معاملات (۵۳ درصد) و حجم معاملات (۵۶ درصد) از خود به جا گذاشتند.

در مقایسه با سال ۲۰۱۹ تعداد پذیرش شرکت های جدید از طریق عرضه های اولیه و جریان سرمایه گذاری از همین طریق به طور قابل ملاحظه و به ترتیب به میزان تقریبا ۲۶ و ۳۷ درصد افزایش داشته است. تعداد شرکت های پذیرش شده نیز به میزان ۱/۱ درصد افزایش یافت.

– اوراق مشتقه قابل معامله در بورس: معاملات مشتقات تقریبا برای همه ی انواع قراردادها و در همه مناطق افزایش یافت. به طور کلی در سال ۲۰۲۰ حجم مشتقات معامله شده در بورس‌ها در مقایسه با سال ۲۰۱۹ به میزان ۴۳ درصد افزایش یافت و به رکوردی بالاتر از ۴۶ میلیارد قرارداد رسید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=134549