شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 5848 16:56:34 1393-07-21
کاشفي: براي مبارزه با خشونت‌گرايي در منطقه، اول از همه از خود شروع کنيم

کاشفي: براي مبارزه با خشونت‌گرايي در منطقه، اول از همه از خود شروع کنيم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
کاشفي: براي مبارزه با خشونت‌گرايي در منطقه، اول از همه از خود شروع کنيم

کاشفي: براي مبارزه با خشونت‌گرايي در منطقه، اول از همه از خود شروع کنيم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

  يک فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: بايد در داخل کشور نشان دهيم که اهل افراط‌گرايي و خشونت‌گرايي نيستيم، نبايد اينطور باشد که در بيرون حرفي بزنيم اما در داخل به حرف خود عمل نکنيم.


حسين کاشفي در گفت‌وگو با  ايسنا ، در ارزيابي خود از تحولات اخير منطقه و نگاهي که افراطيون منطقه در تخريب چهره ايران دارند، با بيان اين‌که آنچه امروز در يک منطقه رخ مي‌دهد يک نوع مقابله با اسلام محسوب مي‌شود، گفت: گروهي که در حقيقت ضد حکومت اسلامي است به عنوان گروه اسلامي خود را معرفي مي‌کند و در اصل مي‌خواهد با اسلام مقابله داشته باشد.
وي با بيان اين‌که برنامه‌اي در رابطه با اسلام‌هراسي وجود دارد، نقش علماي ديني چه اهل سنت و چه اهل تشيع را مورد توجه قرار داد و تصريح کرد: در اين بين بايد يک کار گسترده و کارشناسي از سوي تمام کساني که اديان ابراهيمي را قبول دارند، انجام شود.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: اديان ابراهيمي در جهت حرمت نهادن به انسان و رشد و تعالي جامعه بشري و انساني آمده‌اند و آنچه که امروز به نام دين انجام مي‌شود هيچگونه قرابتي با دين ندارد و در اين شرايط همه عالمان و شخصيت‌هاي ديني و کساني که خود را نماينده دين مي‌بينند بايد هر چه سريعتر با هم‌انديشي و تعامل و گفت‌وگو در اين مسير قدم موثري بردارند.
کاشفي با بيان اين‌که بحث‌هاي مشترکي بين اديان در رابطه با خدامحوري، معاد و موضوعات مطرح شده از سوي پيامبران وجود دارد، گفت: زماني موضوع گفت‌وگوي اديان از سوي شهيد بهشتي مطرح شد. زماني هم آقاي خاتمي تحت عنوان گفت‌وگوي تمدن‌ها گفت‌وگوي بين اديان را مورد توجه قرار دادند.
وي افزود: اديان هيچگونه تقابلي با هم ندارند و در يک راستا هستند. اگر در مواردي هم نظرات هم را قبول نداشتند مي‌توانند ضمن احترام به يکديگر از حقوق يکديگر حمايت کنند تا اين‌که پيروان اديان بتوانند در هر گوشه‌اي از دنيا اعتقادات خود را داشته باشند و کسي نتواند به آنها تعرضي کند.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با تاکيد بر اين‌که گروه‌هاي افراطي منطقه درصدد هستند تا پيروان مذاهب را به جان هم بيندازند، اظهار کرد: ما اول از همه بايد در داخل کشور نشان دهيم که اهل افراط‌گرايي و خشونت‌گرايي نيستيم و نبايد اينطور باشد که در بيرون حرفي بزنيم، ولي به حرف خود عمل نکنيم. ما بايد در داخل کاملا به حقوق شهروندي احترام بگذاريم و قبول کنيم که محور قانون است و از هرگونه برخوردهاي فراقانوني و انجام اعمال خودمحورانه جلوگيري کنيم.
کاشفي با بيان اينکه با اتخاذ چنين روندي و با در نظر گرفتن تعامل، هماهنگي، خرد جمعي، برقرار کردن ارزش‌هاي ديني و اخلاق و قانون مي‌توانيم درون خود يک گفت‌وگوي سالم را شروع کنيم و پس از آن با کشورهاي منطقه نيز صحبت داشته باشيم، گفت: اين‌که بخواهيم هر روز هر کسي را روبروي خود اضافه کنيم درست نيست؛ چرا که برخي در منطقه به دنبال اين هستند که ما به جاي اينکه خودمان را به درستي معرفي کنيم فرصت‌ها را از دست دهيم و آنها نيز فرصت‌ها را از ما بگيرند، بنابراين خود ما هستيم که بايد نفوذ و هيمنه خود را حفظ کنيم.
وي با بيان اين‌که نبايد خود اجازه دهيم که وحدت نامشروع در منطقه شکل بگيرد، اظهار کرد: ما از طريق آنچه که خود انجام مي‌دهيم و خود مي‌گوييم در داخل منطقه بايد کوشش کنيم اتفاقي نيفتد که طي آن امنيت منطقه و امنيت بشر به خطر بيفتد.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب اظهار کرد: ايران به اندازه کافي در گذشته اين مسائل را مطرح کرده و در حال حاضر نيز آقاي روحاني همانند آنچه که در سازمان ملل مورد توجه قرار داد (مبارزه با خشونت‌گرايي و افراطي‌گري) اين موضوعات را مطرح مي‌کند حال اگر اين موضوعات پيگيري شود زمينه‌اي فراهم خواهد شد تا به نتايج مثبتي دست پيدا کنيم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |