شنبه 08 بهمن، 1401

کدخبر: 12136 14:23:03 1394-02-08
پروژه آلومینیوم جنوب با 8 سال تاخیر کلید خورد

پروژه آلومینیوم جنوب با 8 سال تاخیر کلید خورد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
پروژه آلومینیوم جنوب با 8 سال تاخیر کلید خورد

پروژه آلومینیوم جنوب با 8 سال تاخیر کلید خورد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه تولید: پس از هشت سال تاخیر، عملیات ساخت فاز نخست آلومینیوم جنوب همزمان با سفر رییس جمهوری به استان فارس در هفته جاری، با ظرفیت تولید ۳۰۰هزار تن آلومینیوم آغاز می شود.

تاریخ تولید آلومینیوم در ایران به سال 1342 برمی‌گردد که در آن زمان با تاسیس شرکت ایرالکو در اراک امکان تولید آلومینیوم با ظرفیت ۴۵هزار تن در سال به وجود آمد و بعد از آن چند واحد تولیدی دیگری نیز در این حوزه شروع به‌ کار کردند؛ تا جایی که اکنون ظرفیت تولید آلومینیوم به ۳۰۰هزار تن در سال رسیده است.

با توجه به رویکرد جهان به آلومینیوم، می‌توان گفت که این میزان تولید پاسخگوی نیاز فعلی و آتی کشور نیست. علاوه‌ بر این در سال‌های گذشته نیز این صنعت همانند دیگر صنایع کشور از شرایط رکود حاکم بر تولید بی‌نصیب نماند و با کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش دست‌وپنجه نرم کرده است.

البته دولت یازدهم برای خروج تولید از رکود برنامه‌های مختلف و بسته‌های پیشنهادی ارائه و تلاش کرد که در این راستا برخی از این برنامه‌ها به ثمر نشست تا جایی‌که اکنون پس از کش و قوس‌های فراوان همزمان با سفر رییس جمهوری به استان فارس در هفته جاری، عملیات ساخت فاز نخست مجتمع آلومینیوم جنوب انجام می شود.

براساس اعلام ایمیدرو پروژه آلومینیوم جنوب یکی از طرح‌های کلیدی در حال اجرای این سازمان بوده که به دلیل تاخیر در تامین پیش پرداخت فاینانس از سوی شرکا، این طرح با هشت سال تاخیر روبرو بوده است.

طرح آلومینیوم جنوب با ظرفیت ۳۰۰هزار تن با مشارکت ۴۹درصدی ایمیدرو و ۵۱درصدی گروه سرمایه گذاری غدیر در منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر لامرد اجرا خواهد شد.

مزیت احداث واحد آلومینیوم جنوب در منطقه لامرد، دسترسی به منابع انرژی و نزدیکی به آبراه‌های بین المللی در خلیج فارس است. علاوه بر این با راه اندازی این طرح فرصت های شغلی فراوانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ویژه برای اهالی بومی در منطقه ایجاد خواهد شد.

شهرستان لامرد با 4035 کیلومتر مربع مساحت در جنوبی ترین نقطه استان فارس واقع شده که از شمال به شهرستان لارستان، از جنوب و شرق با استان هرمزگان و از جنوب و غرب با شهرستان مهر و استان بوشهر همسایه است.

در افق ۱۴۰۴میزان ظرفیت تولید آلومینیوم کشور یک میلیون و ۵۰۰هزار تن پیش بینی شده که با توجه به سیاست‌های درنظر گرفته شده انتظار می‌رود این رقم تحقق پیدا کند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |