یکشنبه 19 آذر، 1402

کدخبر: 195881 10:34:27 1401-06-28
لغو ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت اشتباه بود

لغو ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت اشتباه بود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
لغو ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت اشتباه بود

لغو ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت اشتباه بود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، جمیل علیزاده شایق افزود: در سال های گذشته برای وارد نشدن لطمه روحی و روانی به کشاورزان، حمایت از تولید و تولید کنندگان و همینطور جلوگیری از برخی از سوء استفاده ها در این عرصه به خصوص اختلاط برنج ایرانی با خارجی ممنوعیت چهار ماهه واردات برنج درفصل برداشت مصوب شده بود که متاسفانه امسال این ممنوعیت لغو شد.

وی همچنین اظهارداشت: برنج های خارجی که در همین مدت وارد کشور شده با برنج های خوب و مرغوب داخلی مخلوط و به نام برنج ایرانی در بازار به فروش می رسد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج ایران گفت: واردات برنج در این چهارماهه هرگز روی قیمت برنج اثر نخواهد گذاشت یعنی باعث کاهش قیمت برنج نمی شود چون برنج وارداتی و برنج تولید داخل هر کدام مشتری خاص خود را دارند.

وی در ادامه افزود: برخلاف تصور برخی ها مبنی بر اینکه امسال وضع خیلی روشنی به دلیل خشکسالی و کم بارشی در زمینه تولید برنج در کشور نخواهیم داشت خوشبختانه استان های گیلان، مازندران و گلستان از نظر تامین آب خیلی با مشکل مواجه نبودند و از طرفی کشت غالب برنج نیز در این سه استان متمرکز است.

عیلزاده شایق اضافه کرد: از مجموع افزون بر 600 هزار هکتار اراضی شالیزاری در ایران 500 هزار هکتار در شمال کشور واقع شده است.

وی همچنین میزان تولید برنج طی سال جاری در سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان را دو میلیون و 200 هزار تا دو میلیون و 250 هزار تن اعلام کرد و اظهارداشت: پیش بینی می شود 200 هزار تن برنج دیگر از طریق کشت دوم (راتون) در دو استان شمالی یعنی گیلان و مازندران تولید شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج ایران ضمن تائید نکردن کشت دوم برنج در کشور گفت: بارها از موسسه تحقیقات برنج خواسته شده مبنی بر اینکه آیا کشت دوم برنج به اراضی شالیزاری لطمه می زند یا خیر اما متاسفانه موسسه مزبور هیچگاه جواب قاطعی به این پرسش نداده است.

وی در ادامه افزود: سال 1399 یک سال استثنایی برای تولید برنج در ایران بود به عبارتی در این سال دو میلیون و 450 هزار تن برنج در کشور تولید شد.

علیزاده شایق اظهارداشت: متاسفانه در سال 1400 میزان تولید برنج در کشور دوباره به رقم دو میلیون و 200 هزار تن رسید.

وی عنوان کرد: اگر به آمار تولید برنج در ایران طی هفت تا هشت سال گذشته نگاه کنید به وضوح خواهید دید مرتب وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید برنج در کشور را دو میلیون و 200 تا دو میلیون و 250 هزار تن اعلام می کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج ایران یادآورشد: حال سئوالی که در ذهن خطور می کند اینکه چرا درطول این سال ها عملکرد تولید برنج در واحد سطح بر مدار افزایشی نبوده و در حد دو میلیون و 200 هزار تن باقی مانده و همینطور حوزه تحقیقات کشاورزی در این مدت برای افزایش عملکرد این محصول بسیار مهم وراهبردی در مملکت چه کرده است؟!  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |