سه شنبه 04 مهر، 1402

کدخبر: 1188 13:20:25 1393-01-27
طلا ۱۰۰۰ دلار می شود یا ۵۰۰۰دلار؟

طلا ۱۰۰۰ دلار می شود یا ۵۰۰۰دلار؟

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
طلا ۱۰۰۰ دلار می شود یا ۵۰۰۰دلار؟

طلا ۱۰۰۰ دلار می شود یا ۵۰۰۰دلار؟

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارپول : در حالی که قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون روندی صعودی را آغاز کرده هنوز اختلاف نظرهای زیادی در خصوص روند تحولات قیمت این فلز گرانبها در بلندمدت وجود دارد .
در حالی که برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در بلندمدت به کمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید از سوی دیگر دسته ای دیگر از تحلیلگران اعلام می کنند قیمت طلا به زودی به بیش از ۵۰۰۰ دلار خواهد رسید.
بر اساس این گزارش پیتر شیف و پل کریک از جمله کارشناسان ارشد اقتصادی هستند که نظرات به شدت متضاد با یکدیگر در خصوص قیمت طلا دارند. کریک معتقد است که قیمت طلا با افت ۳۰۰ دلاری نسبت به قیمتهای کنونی به کمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید ولی از سوی دیگر پیتر شیف معتقد به افزایش قیمت طلا به بیش از ۵۰۰۰ دلار بوده است.
شیف بر این باور است که اجرای سیاست های انبساطی پولی از سوی بانک های مرکزی جهان موجب رشد نرخ تورم و در نتیحه افزایش شدید قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها خواهد شد.
وی تاکید کرد، بانک های مرکزی جهان همچنان به خلق پول ادامه می دهند. این مساله موجب افزایش فشارهای تورمی خواهد شد. نرخ بهره نیز بسیار پایین است و این عوامل موجب افزایش قیمت طلا خواهد شد.
ولی مشکل اصلی این تئوری این است که فدرال رزرو آمریکا در حال کاهش محرک پولی است و زمزمه هایی از افزایش نرخ بهره آمریکا نیز به گوش می رسد.
البته شیف معتقد است محرک پولی فدرال رزرو هیچ گاه متوقف نخواهد شد چرا که این مساله منجر به رکود اقتصادی شدیدی خواهد شد. از سوی دیگر کریک گفت، اجرای محرک پولی لزوما موجب افزایش قیمت طلا نخواهد شد چرا که اجرای محرک پولی فدرال رزرو تاکنون موجب افزایش تورم نشده است.
شیف معتقد است که این مساله نوعی جنگ روانی از سوی دولت آمریکا و سایر کشورهای غربی است که می خواهند سرمایه گذاران را متقاعد کنند که هیچ تورمی وجود ندارد.
آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید طلاست؟
تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تحولات منطقه یورو به خصوص سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا تاثیر زیادی بر تحولات قیمت جهانی طلا خواهد داشت.
به گزارش طلا به نقل از اف ایکس امپایر، سئوال اصلی سرمایه گذاران این است که در صورت اجرای سیاست های انبساطی پولی بیشتر از سوی بانک مرکزی اروپا این مساله به نفع قیمت طلا خواهد بود و آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید طلا است؟
بر اساس این گزارش زمانی که بانک های مرکزی بزرگ جهان اقدام به تزریق نقدینگی و انتشار پول بیشتر می کنند معمولا این مساله به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود.
کاهش ارزش دلار ، یورو یا ین موجب افزایش تقاضا برای خرید طلا در بازارهای توسعه یافته و صنعتی خواهد شد و این مساله به نفع قیمت طلا است.


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |