یکشنبه 12 آذر، 1402

کدخبر: 4429 14:23:47 1393-05-21
شرط یکسان سازی نرخ ارز

شرط یکسان سازی نرخ ارز

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
شرط یکسان سازی نرخ ارز

شرط یکسان سازی نرخ ارز

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارپول : رئیس بانک مرکزی در حاشیه همایش تبیین سیاست های اقتصادی دولت برای خروج از رکود از آغاز مقدمات اجرای یکسان سازی نرخ ارز خبر داد

ولی الله سیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکسان سازی نرخ ارز آیا در نیمه دوم سال اجرایی خواهد شد یا خیر؟ گفت: مقدمات اجرایی شدن یکسان سازی نرخ ارز آغاز شده و آغاز زمان اجرای آن را منوط به این کرده ایم که شرایط بین المللی برای کشورمان مشخص شود.
رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه شرایط با ثباتی را بازار ارز برای یکسان سازی نرخ ارز دارد، گفت: اما از سوی دیگر علاوه بر ثبات بازار ارز داخلی شرایط بین المللی نیز باید آماده اجرای آن باشد تا اگر اقتضا کند این کار را به نتیجه برسانیم.
وی همچنین در مورد اینکه برخی از بانک‌ها مصوبه نرخ سود سپرده ها و تسهیلات را اجرا نمی کند؟ گفت: گزارشاتی توسط بخش اقتصادی و کارشناسی بانک مرکزی در حال تهیه است که به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد شد.
سیف ادامه داد: آن چه مسلم است، این است که متناسب با واقعیت های اقتصادی و روند نزولی نرخ تورم، بازنگری هایی در ساختار نرخ سود بانکی هم در بخش سپرده ها و هم در بخش تسهیلات باید به اجرا برسد.
سپرده 22میلیارد دلاری ایران در بانکهای چین
رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تامین منابع مالی از طریق چین را از جمله برنامه های این بانک عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 22 میلیارد دلار بعنوان سپرده گذاری در بانک های چین داریم.
ولی الله سیف در حاشیه همایش تبیین سیاست های اقتصادی دولت برای خروج از رکود در جمع خبرنگاران، افزود: در آینده نزدیک جزئیات بیشتری درخصوص مذاکرات با چین بیان خواهد شد، ضمن آنکه پتانسیل های زیادی برای همکاری های اقتصادی بین ایران و چین وجود دارد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر معاون بین الملل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چین بسر می برد، اظهار امیدواری کرد که حضور و مذاکرات میان مسئولان بانکی دو کشور، بستر مناسبی را برای توسعه همکاری ها میان دو طرف ایجاد کند.
وی تصریح کرد: باید مکانیزم های روشن و شفافی برای استفاده از این سپرده گذاری ها در بانک های چین ایجاد شود تا حرکت جدیدی را درخصوص اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی از طریق امکانات مالی چین فراهم شود.
سیف درخصوص کاهش نرخ سود بانکی نیز گفت: آنچه مسلم است متناسب با واقعیت های اقتصادی و روند نزولی تورم یک بازنگری در ساختار نرخ سود بانکی چه در زمینه سپرده ها و چه در زمینه تسهیلات ایجاد خواهد شد.
رئیس بانک مرکزی ادامه داد: گزارش هایی را بخش اقتصادی بانک مرکزی در دست تهیه و تدوین دارد که پس از نهایی شدن در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به موضوع مسکن در دسته دولت برای خروج از رکود، گفت: بانک مرکزی کاملا موافق است و یک هماهنگی ویژه بین این بانک و وزارت راه و شهرسازی ایجاد شده ضمن اینکه ما باید ابزارهای جدیدی تدارک ببینیم تا تجهیز منابع به سمت رونق بخش مسکن هدایت شود.
سیف اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی های به عمل آمده یک تحرک ویژه از سمت تقاضا در بخش مسکن ایجاد شود.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |