سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 6398 15:48:50 1393-08-09
دبیرکل اوپک نگران سقوط قیمت نفت نیست

دبیرکل اوپک نگران سقوط قیمت نفت نیست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
دبیرکل اوپک نگران سقوط قیمت نفت نیست

دبیرکل اوپک نگران سقوط قیمت نفت نیست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

دبیر کل اوپک گفت: بعید است که تولید نفت این سازمان در سال 2015 تغییر چندانی داشته باشد و نیازی به نگرانی درباره کاهش قیمت نفت نیست

به گزارش رویترز، این سخنان البدری به گمانه‌زنی‌ها مبنی بر عجله نداشتن سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) برای کاهش تولید خود و افزایش قیمت‌ها می‌افزاید.

عبدالله البدری دبیرکل اوپک اظهار کرد: تولید نفت‌های پر هزینه‌ای نظیر نفت شیل در صورتی که قیمت نفت حدود 85 دلار در هر بشکه باقی بماند کاهش خواهد یافت و این درحالی است که هزینه تولید نفت اوپک کمتر از نفت شیل است بنابراین تقاضا برای نفت این سازمان در بلند مدت افزایش خواهد یافت.

دبیرکل اوپک گفت: کاهش قیمت نفت به زیر 100 دلار(سطحی که بسیاری از اعضای اوپک از آن حمایت می‌کردند) این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا اوپک در نشست وزرای این سازمان در ماه نوامبر عرضه خود را کاهش خواهد داد یا خیر؟

عبدالله البدری گفت تولید نفت اوپک بعید است که در سال آینده تغییر زیادی داشته باشد و با این سخنان به علائم موجود مبنی بر بعید بودن تصمیم اوپک برای کاهش تولید در ماه نوامبر افزود.

این سخنان دبیرکل لیبیایی اوپک در شرایطی است که وی ماه گذشته گفته بود انتظار دارد اوپک در نشست ماه نوامبر خود در وین سقف تولید رسمی خود را کاهش دهد که اولین کاهش رسمی تولید این سازمان از زمان بحران مالی 2008 تاکنون خواهد بود.

سقف تولید رسمی اوپک 30 میلیون بشکه در روز است و البدری ماه گذشته گفته بود این رقم به حدود 29.5 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

این درحالی است که وی در سخنان تازه خود در کنفرانس سالانه نفت و پول در لندن گفت: فکر نمی کنم که سال 2015 میلادی به لحاظ میزان تولید اوپک تفاوتی با 2014 داشته باشد. بازار در حال حاضر مشکلی ندارد.

به دلیل عرضه فراوان نفت‌های با کیفیتی نظیر نفت شیل آمریکا، تاثیر زیادی رو تقاضا در بسیاری از بازارها داشته و بهای نفت برنت دریای شمال از ماه ژوئن که بشکه ای 115 دلار بود، تاکنون بیش از یک چهارم قیمت خود را از دست داده و به حدود 85 دلار در هر بشکه رسیده است.

این درحالی است که از سوی دیگر کاهش قیمت‌ها تهدیدی علیه عرضه نفت کشورهای خارج از اوپک است. در شرایطی که هزینه تولید نفت اوپک پایین و تقریبا نصف هزینه تولید نفت شیل است اگر قیمت‌ها در سطوح کنونی باقی بماند تهدیدی علیه نفت شیل خواهد بود.

البدری افزود: ‌اگر قیمت‌ها در سطح 85 دلار بماند خواهیم دید که بخش زیادی از سرمایه‌ها و مقدار زیادی از نفت تولیدی از بازار خارج خواهد شد. حدود 65 درصد تولیدکنندگان هزینه‌های بالایی دارند که اوپک شامل آن نمی شود.

البدری نتیجه نشست اوپک در 27 نوامبر را پیش‌بینی نکرد و تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که تصمیم بر عهده وزرای نفت اوپک است و از آنها خواست در خصوص کاهش قیمت‌ها آرامش خود را حفظ کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما تغییر چندانی در بحث عرضه و تقاضا نمی بینیم. تقاضا هنوز بالا است و عرضه نیز رو به افزایش است. اوپک در حال بررسی این وضعیت است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین چیز در حال حاضر این است که نباید آرامش خود را از دست دهیم. متاسفانه همه آشفته شده‌اند. ما واقعا باید بنشینیم و فکر کنیم و ببینیم که اوضاع چه خواهد شد.

دبیرکل اوپک برخی گمانه‌زنی‌ها را مبنی بر اینکه اعضای این سازمان در تعیین کاهش قیمت فروش نفت خود دچار جنگ قیمتگذاری برای حفظ سهم بازار شده‌اند، رد کرد.

البدری از بیان اینکه اوپک چه قیمتی را برای نفت مدنظر دارد خودداری کرد و گفت:‌ این سازمان قیمتی را هدفگذاری نکرده و این موضوع را به بازار واگذار خواهد کرد.

وی افزود: متوسط قیمت نفت اوپک هنوز در پایان امسال 100 دلار در هر بشکه خواهد بود، بنابراین ما برای سال 2014 مشکلی نداریم.عرضه و تقاضا این قیمت پایین را نشان نمی‌دهد.

وی گفت: اوپک هیچ قیمتی را هدفگذاری نمی‌کند و باید به بازار اجازه دهیم که خود قیمت را تعیین کند.

بهای نفت برنت دریای شمال پس از رسیدن به پایین‌ترین قیمت چهار سال گذشته (82 دلار و 60 سنت) هم اکنون حدود 87 دلار و 30 سنت در هر بشکه معامله می‌شود.

برخی از اعضای اوپک نظیر ایران و کویت گفته اند که کاهش تولید در نشست این سازمان بعید است. همچنین عربستان نیز علنا در این باره هیچ صحبتی نکرده است.

البدری تاکید کرد که عرضه تولیدکنندگان رقیب نظیر نفت شیل تهدیدی برای اوپک در بلند مدت نیست و این سازمان باید آماده تولید نفت بیشتر در آینده باشد.

وی افزود: در بلند مدت اوپک باید آماده تولید باشد. در حوالی سال‌های 2018 تا 2020 نفت آمریکا کاهش خواهد یافت. اوپک تا سال 2040 باید آماده تولید روزانه 40 میلیون بشکه نفت خام و روزانه 50 میلیون بشکه میعانات گاز طبیعی باشد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |