سه شنبه 14 آذر، 1402

کدخبر: 876 14:55:45 1393-01-19
تورم سال ۹۲ به روایت بانک‌مرکزی

تورم سال ۹۲ به روایت بانک‌مرکزی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تورم سال ۹۲ به روایت بانک‌مرکزی

تورم سال ۹۲ به روایت بانک‌مرکزی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارپول : بانک مرکزی نرخ تورم سال ۹۲ را ۳۴٫۷ درصد و تورم نقطه به نقطه در آخرین ماه سال گذشته را ۱۹٫۷ درصد اعلام کرد.
بنا به اعلام بانک مرکزی شاخص بهای کالاهای و خدمات مصرفی در مناطق شهری کشور در اسفند ماه سال ۹۲ به عدد ۱۸۶٫۶ رسید که نسبت به بهمن ماه سال ۱۳۹۲، ۱٫۲ درصد افزایش یافته است .
بنا به اعلام بانک مرکزی نرخ تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه معادل ۱۹٫۷ درصد و نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ماه ۹۲ نسبت به ۱۲ ماهه منتهی به اسفند سال ۹۱ معادل ۳۴٫۷ درصد اعلام شده است که نشان از کاهش ۵٫۷ درصدی نرخ تورم در فاصله مهر ماه تا اسفند ماه سال ۹۲ دارد.
پیش از این مرکز آمار نرخ تورم مناطق شهری کشور در سال ۹۲ را ۳۲٫۱ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه سال ۹۲ معادل ۱۹٫۶ درصد اعلام کرده بود که بنا به اعلام بانک مرکزی به رغم تفاوت در نرخ های اعلام شده توسط بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه اعلام شده از سوی این دو نهاد از اختلاف ناچیزی برخوردار است.
بنا به اعلام بانک مرکزی دو نهاد بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در محاسبه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی از تئوری و الگوی یکساین پیروی می کنند و به گزارش ایسنا، تفاوت موجود میان نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به عوامل دیگری نظیر تفاوت در روش‌های نمونه گیری ، پوشش زمانی قیمت گیری و نیز ضرایب مورد استفاده در محاسبه شاخص مرتبط است.
بانک مرکزی اختلاف موجود میان نرخ تورم این بانک و مرکز آمار را کاملا طبیعی دانسته و اعلام کرده که کسری و فزونی این دو آمار نسبت به یکدیگر به طور مستمر و در طی زمان در حال چرخش بوده است.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |