چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 925 13:12:45 1393-01-20
تبدیل ایران به قطب قیمت گذاری نفت خام در منطقه

تبدیل ایران به قطب قیمت گذاری نفت خام در منطقه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تبدیل ایران به قطب قیمت گذاری نفت خام در منطقه

تبدیل ایران به قطب قیمت گذاری نفت خام در منطقه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

ایرنا : مدیرعامل بورس انرژی گفت: با توجه به وجود ذخایر گسترده نفت و گاز در ایران، راه اندازی بورس انرژی و معامله نفت خام، زمینه را برای تبدیل ایران به مرکز خرید و فروش نفت و قیمت گذاری در منطقه فراهم می کند.
سیدعلی حسینی  اظهار داشت: برنامه ما فعلا عرضه روزانه سه هزار بشکه نفت خام در بورس است اما قادر هستیم حجم عرضه را در میان مدت تا ده هزار بشکه نیز افزایش دهیم .
مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به لزوم تامین زیرساخت لازم، گفت: افزایش بیشتر عرضه نفت خام در بورس مستلزم احداث تاسیسات بارگیری توسط وزارت نفت در شهرهای اصفهان و بندرعباس است.
حسینی خاطرنشان کرد: به محض اینکه تاسیسات بارگیری احداث شده و به بهره برداری برسد، قادر خواهیم بود حجم عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس را متناسب با نیاز خریداران افزایش دهیم.
وی در خصوص خریداران نفت خام در بورس انر‍ژی نیز گفت: خریداران باید صاحب مجوز تصفیه نفت خام بوده و پالایشگاه مناسبی را داشته باشند.
مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه دلالان در بورس انرژی جایی ندارند، اظهار داشت: متقاضیان باید قبل از اقدام به خرید در بورس، از وزارت نفت تاییدیه های لازم را کسب کنند.
حسینی ادامه داد: همه خریداران نفت خام در بورس، مصرف کننده واقعی و صاحب پالایشگاه های کوچک بوده و قادر به تصفیه نفت خام و میعانات هستند.
وی اضافه کرد: خریداران نفت خام در بورس می توانند پس از تصفیه نفت خام، فرآورده های تولیدی را به خارج از کشور صادر کرده و یا اینکه به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تحویل دهند.
مدیرعامل بورس انرژی در خصوص خرید شرکت های خارجی در بورس انرژی ایران، گفت: در حال حاضر تنها خریداران داخلی قادر به خرید نفت خام در بورس انر‍ژس هستد، اما پس از ساماندهی بازار داخلی و توسعه معاملات در بورس انرژی و فراهم شد شرایط برای صادرات، خریداران خارجی نیز حضور خواهند یافت.
حسینی خاطرنشان کرد: با توجه به ذخایر گسترده نفت و گاز در ایران، راه اندازی بورس انرژی و معامله نفت خام در این بازار، شرایط را برای تبدیل ایران به مرکز خرید و فروش نفت در منطقه فراهم می کند.
مدیرعامل بورس انرژی تصریح کرد: البته تحقق این مساله تابع زمان است و بستگی به حمایت دولت و وزارت نفت و سایر نهادهای مرتبط دارد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 200 هزار بشکه میعانات گازی در بورس انرژی معامله شد، اظهار داشت: سازمان بورس در پی عرضه همه فرآورده های نفتی از جمله گاز در بورس انرژی است.
پس از سال ها سرانجام در 17 فروردین ماه سال جاری برای نخستین بار قفل عرضه نفت خام در بورس شکسته و دو هزار و 920 بشکه نفت خام سبک ایران توسط شرکت ملی نفت ایران در رینگ داخلی بورس انرژی عرضه شد.
شرکت ملی نفت ایران که فروش انحصاری نفت ایران را برعهده دارد امروز این عرضه را در بورس انرژی انجام داد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |