شنبه 20 خرداد، 1402

کدخبر: 13014 14:18:19 1394-03-09
افشاگری در لحظه وداع

افشاگری در لحظه وداع

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
افشاگری در لحظه وداع

افشاگری در لحظه وداع

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

از افشای 3 کودتا در دولت قبل تا به فلاکت کشاندن سایپا

مهدی زاهدی

m.zahedi25@yahoo.com

در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، پدیده ای جالب توجه به وقوع پیوست، که روز شنبه جاری و پس از مدتها درمراسم تودیع و معارفه مدیرعامل سایپا شاهد ظهور دوباره اش بودیم.

پس از آنکه رییس دولت نهم و دهم و معاون خاصش پروژه ای عجیب برای عزل اطرافیانشان را کلید زدند، همزمان پدیده جالب توجه "افشاگری مدیران و وزیران معزول در روز تودیع" بروز کرد و تقریبا درطول مدت فعالیت دولت احمدی نژاد ادامه یافت و به شکل عرف درآمده بود؛ این موضوع تا بدانجا پیش رفت که در برخی موارد به خاطر جلوگیری از این اتفاق مراسم تودیع و معارفه را بدون حضور مدیر معزول برگزار کردند.

مراسم تودیع سعید مدنی در سایپا هم در اولین روز هفته و پس از عزل وی در غروب پنجشنبه گذشتهچیزی شبیه همان داستان افشاگری در لحظه وداع بود.

سعید مدنی که در بدو ورود به سایپا به عنوان یک مدیرتکنوکرات از او یاد می شد و حضورش در راس سایپا کمی سوال برانگیز به نظر می رسید درمراسم رفتنش از سایپا افشاگری هایش را تنها معطوف به دولت فعلی نکرد و دامنه این پرده برداری ها را به دولت احمدی نژاد نیز کشاند؛ او اگرچه از دولت یازدهم به خاطر توجه به خارجی ها و آنچه از آن به عنوان فرش قرمز جلوی پای کسانی که بر سر صنعت خودرو بلا آوردند یاد کرد، گلایه داشت اما نوک تیز پیکان انتقاداتش را به سمت مسوولان دولت قبل گرفت.

مدنی با ذکر آمار وارقامی از خریدهای عجیب و غریب مدیریت قبل از خود درسایپا پرده برداشت و این اتفاقات را دلیل اصلی به درجه فلاکت رسیدن این شرکت عنوان کرد.

اگرچه اظهارات مدیرعامل سایپا در آخرین شنبه حضورش در سایپا در نوع خود قابل تامل بود اما آنچه که در این میان بازهم سوال بزرگتری را در اذهان ایجاد می کند این است که چرا سعید مدنی از زمان رسیدن به صندلی ریاست سایپا تا روز وداعش هیچ گاه این چنین صریح به ذکر این مشکلات نپرداخت؟، رفتار جالب توجه این مدیر معزول آنجا جلوه پررنگ تری پیدا می کند که بررسی زمان فعالیت وی در سایپا نشان می دهد اکه او در طول دوران صدارت به جز در حاشیه مراسمات پر رنگ و لعاب گروه خودروسازی سایپا در هیچ نشست خبری مستقل برای پاسخگویی به سوالات خبرنگاران حاضر نشد.

مدیرعامل پیشین گروه خودروسازی سایپا با بیان این که در دولت قبل سه بار علیه این شرکت کودتا شد، گفت: در آن زمان با تصمیم‌های مدیریتی غلط پول سایپا را آتش زدند.

شش ماهه سایپا را به فلاکت کشاندند

مدنی ادامه داد: در سال 1389 تصمیماتی در سایپا گرفته شد که از اواخر سال 1390 به تدریج آثار خود را نشان داد و ظرف شش ماه در سال 1391 شرکت را به معنای واقعی به فلاکت کشاند.

وی افزود: کسانی که در آن زمان تصمیم به خرید سهام گرفتند اعضای منتخب هیأت مدیره دولتی و کارمند سازمان گسترش بودند و در اینجا خواهش می‌کنم به عنوان سازمان نظارتی، حواسمان به تصمیماتی که در نشست‌های زیرمجموعه گرفته می‌شود، باشد.

وی با بیان اینکه همان کسانی که عامل بدبختی‌های سایپا بودند دوست دارند پس از ایجاد آرامش به اینجا برگردند، تصریح کرد: خواهشمندم اگر قرار است کسی را در رأس یک گروه صنعتی بزرگ بگذاریم بررسی‌های لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه در آن زمان 1800 میلیارد تومان به دلیل خرید سهام و 480 میلیارد تومان برای خرید شرکت بنرو از سایپا پول خارج شد، خاطر نشان کرد: بنرو را که بیش از 250 میلیارد نمی‌ارزید 480 میلیارد تومان خریدند و تولید از 2400 دستگاه در روز به 700، 800 دستگاه رسید.

پولی که در سایپا آتش زده شد

وی ادامه داد: پولی که در آن زمان در سایپا آتش زده شد شرکت‌های دیگر را به نان و نوا رساند و آن‌ها بسیاری از بحران‌هایشان را با این پول حل کردند که نباید مجددا اتفاق بیفتد.

او با بیان اینکه در آن زمان 150 قطعه‌ساز کوچک و بزرگ از گردونه تولید خارج شدند، خاطر نشان کرد: در مرداد 1391 به عنوان معاون پارس خودرو پیشنهادات خود را به وزارت صنعت در زمینه راهکارهای برون از بحران ارائه کردم و گفتم که هیأت مدیره سایپا به این راهکارها توجه نمی‌کند.

مدیرعامل پیشین سایپا ادامه داد: سیاست‌گذاری و تغییر اعضای هیأت مدیره در آن زمان و همچنین کمک 1500 میلیارد تومانی از راهکارهای حل مشکلات سایپا بود که البته انجام نشد.

وی افزود: در آن زمان به مدیرعامل وقت سایپا گفتم که باید دارایی‌های مازاد خرج تولید شود. پراید مانند محصول جوانی بود که در دهه 70 و 80 برای سایپا پول آورده بود و این پول باید صرف رفع مشکلات تولید می‌شد.

به هر سازمانی قدرت دخالت در خودروسازی دادند

مدنی با بیان اینکه در دولت گذشته به هر سازمانی قدرت دخالت مستقیم در صنعت خودرو را دادند، اظهار کرد: در آن زمان خطوط تولید را بدون توجه به شرایط و برای موضوعاتی چون الزام به نصب کیسه هوا، دچار مشکل می‌کردند.

وی ادامه داد: خارج شدن خودرو از شمول قیمت‌گذاری نیز برای رفع مشکلات سایپا مطرح شد که نه تنها در آن دولت انجام نشد بلکه در این دولت نیز دست و پای این صنعت باز نشد.

مدیرعامل پیشین سایپا با بیان اینکه بزرگترین مشکل ما در سایپا توسعه محصول بود، اظهار کرد: در این زمینه توسعه محصول را در دستور کار قرار دادیم به گونه‌ای که پروژه‌های نیمه تمام مرکز تحقیقات سایپا احیا شده و نتیجه آن عرضه پراید وانت و تیبا بود.

مدنی با بیان اینکه در موضوع خودرو سراتو با وجود اینکه دولت همراهی نکرد شخصا علیه شرکت کیا شکایت کردیم، خاطر نشان کرد: با این شکایت شرکت کیا را در شرایط تحریم به ایران بازگرداندیم و تولید سراتو آغاز شد.

وی ادامه داد: به دولت گفتیم هیوندا و کیا را در لیست سیاه قرار دهید و اجازه واردات را به خودروسازانی بدهید که کارشکنی نمی‌کنند. با این حال خیابان‌ها پر بود از محصولات هیوندا و کیا در حالی آن‌ها قطعه برای تولید خودرو به ما نمی‌دادند، اما خودروهایشان را وارد می‌کردند. دو سال است که زور می‌زنیم جلوی کیا را بگیرید اما هنوز راه به جایی نبرده‌ایم.

مدنی با بیان اینکه هفته‌ای 200 میلیارد تومان در سایپا فروش داریم خاطر نشان کرد: حداکثر دو تا سه درصد این درآمد صرف تحقیق و توسعه می‌شود که در نتیجه آن در سه سال آینده 13 محصول جدید عرضه خواهد شد.

انگار غربی ها پشت در ایستاده اند!

مدنی با بیان اینکه برخی در رابطه با همکاری با خودروسازان چینی گزارش‌های اشتباه می‌دهند،‌ اظهار کرد: این در حالی است که انگار غربی‌ها پشت در ایستاده‌اند و ما می‌گوییم چینی‌ها بیایند درحالی که در مذاکرات خارجی پدر ما درمی‌آید و بنگاه اقتصادی نباید تعطیل شود.

وی با بیان اینکه پراید خودرویی قدیمی است و به دلیل قدیمی بودن ابزار و قالب‌های آن دچار مشکلات کیفی هستیم، خاطر نشان کرد: امروز صادرات خودرویی ما می‌تواند وارد 50 درصد کشورهای مقصد شود بنابراین باید برای دستیابی به استانداردهای باقی بازارها تلاش کنیم.

اقتصاد مقاومتی در حد حرف باقی ماند

مدیرعامل پیشین گروه خودروسازی سایپا با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در حد حرف باقی مانده و هیچ دستورالعملی از سوی هیچ ارگانی برای اجرای شدن آن نداشته‌ایم، اظهار کرد: در این زمینه باید ریاضت اقتصادی داشته باشیم. ریاضت اقتصادی بدهی ما به دنیاست و باید زیاد تولید و کم مصرف کنیم.وی ادامه داد: باید واقعیت‌های اقتصادی به مردم گفته شود.

مدنی با بیان اینکه مرتب از خصوصی‌سازی صحبت می‌شود اما به آن اعتقاد نداریم و عمل نمی‌کنیم، خاطر نشان کرد: روز به روز دولت بزرگ‌تر می‌شود، این فرهنگی است که وجود دارد و ربطی به دولت‌های مختلف ندارد با این حال در هیچ جای دنیا هیچ برنامه اقتصادی‌ بدون کمک و همراهی مردم اجرا نمی‌شود.

پس از این اظهارات مهدی جمالی، مدیرعامل سایپا برای سخنرانی پشت تریبون قرار گرفت.

جمالی در ابتدای سخنرانی خود گفت: سایپا دچار مشکلات نقدینگی روزانه شده است. جمالی خطاب به حاضرین در سالن گفت: برنامه من نه! برنامه سایپا با همراهی شما رقم خواهد خورد. تعجب می کنم با توجه به پتانسیل بالای نیروی انسانی و متخصصین شرکت سایپا، چرا این همه مشکلات وجود دارد و باید وضعیت بهتر از این باشد.

 
 
 
 
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |