کد خبر: 195570
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۱

کاهش چشمگیر میزان محدودیت تعیین شده برای صنایع

کاهش چشمگیر میزان محدودیت تعیین شده برای صنایع

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اردشیر مذکوری" با بیان اینکه از جمله مهمترین اقدامات وزارت نیرو در حوزه مدیریت بار و انرژی، تسریع در برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی بود که برای اولین بار در تاریخ صنعت برق تا پایان اردیبهشت‌ماه به اتمام رسید و تمامی نیروگاه‌های حرارتی با تمام ظرفیت عملیاتی در مدار تولید قرار گرفتند، اظهار کرد: وزارت نیرو از زمستان 1400 با انجام پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی لازم منطبق بر سناریوهای مختلف با هدف حفظ تراز لحظه‌ای تولید و مصرف با تدوین یکصد اقدام عملیاتی در چهار محور تامین تولید، شبکه انتقال، مدیریت بار و انرژی، برنامه‌ریزی و مدیریت، اقدامات لازم برای عبور موفق از اوج بار تابستان 1401 را برنامه‌ریزی و اجرا کرد.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر امنیت شبکه گفت: با اقدامات جهادی کارکنان صنعت برق کشور، ارتقا و توسعه ظرفیت نیروگاهی با شتابی بی‌سابقه انجام شد. همچنین در بهره‌برداری از واحدهای برق آبی، حفظ ذخایر آب سدها در ماه‌های اردیبهشت و خرداد در اولویت قرار گرفت تا امکان گذر موفق از اوج بار تابستان فراهم شود.
مذکوری در تشریح برنامه‌های عبور موفق از اوج بار تابستان سال جاری افزود: امسال همکاری خوبی با سازمان صدا و سیما برای جذب حداکثری مشارکت مردم در مدیرت مصرف انجام شد. راهکارهای تشویقی (رایگان کردن قبوض برای مشترکان کم مصرف) برای کاهش مصرف مشترکان خانگی و تجاری انجام گرفت و همچنین برق مراکز حساس مرتبط با صنایع نظامی، کارخانه‌ها، تولید کنندگان دارو، صنایع نفت و گاز، آب و حمل و نقل عمومی به طور حداکثری تأمین شد.
وی در تشریح برنامه‌های اجرا شده برای تامین برق صنایع گفت: همکاری و تعاملات لازم با وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی با هدف محدودیت حداقلی و جابجا کردن مصرف از دوره اوج بار به ساعات و دوره‌های غیر اوج بار صورت گرفت.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر امنیت شبکه برق کشور ادامه داد: طبق تفاهم وزارتخانه‌های نیرو و صمت مقرر شد، صنایع با جابجا کردن برنامه مصرف و تعدیل در انرژی دریافتی از شبکه برق در ساعات اوج تقاضای بار یا انتقال برنامه‌های تعمیرات و تعطیلات سالیانه خود به دوران اوج بار، ضمن حفظ بازار کالا و توجه به زنجیره‌های تولید، در راستای حفظ توازن تولید و مصرف به صنعت برق کشور یاری رسانند. بدین ترتیب تفاهم شد برنامه‌های مدیریت مصرف بخش‌های صنعتی برای بازه‌های زمانی 15 خرداد تا 15 شهریور توسط وزارت نیرو و صمت تنظیم و به شرکت‌های برق منطقه‌ای، توزیع نیروی برق و مدیر کل استانی وزارت صمت جهت اجرا ابلاغ شود.
وی افزود: بر اساس آمار به دست آمده از واحدهای صنعتی ثبت شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت، 630 هزار صنعت فعال در کشور وجود دارد که حدود 580 هزار واحد اساساً بدون هیچ محدودیتی در روزهای فصل گرم سال به تولید خود ادامه دادند.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر امنیت شبکه برق کشور اضافه کرد: به بیانی دیگر، 92 درصد از واحدهای صنعتی کشور در دوران فصل گرم هیچ برنامه مدیریت مصرفی نداشتند. علاوه بر واحدهای خرد صنعتی کشور، از 8 درصد صنایع دیگر که برنامه مدیریت مصرف برق دارند، 49 هزار و 558 واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی کشور قرار داشتند که این واحدهای صنعتی سال گذشته در بازه زمانی اوج بار به صورت روزانه از ساعت 11 ظهر تا 9 شب به مدت 10 ساعت با محدودیت مصرف برق مواجه بودند و عملا تولید آن‌ها در 3 ماهه اوج بار سال گذشته با محدودیت جدی مواجه شده بود.
به گفته وی، بر این مبنا در سال جاری میزان محدودیت ارائه شده به این صنایع کاهش چشمگیری پیدا کرد که فقط شامل محدودیت یک روز در هفته از ساعت 11:00 الی 23:00 بود.
مذکوری خاطرنشان کرد: طبق هماهنگی‌های لازم با وزارت جهاد کشاورزی و استانداری‌ها در جهت مدیریت مصرف بخش‌های کشاورزی و اداری و عمومی صورت گرفت. بخشی از مصرف موتورهای مرتبط با چاه‌های کشاورزی به ساعات غیر پیک بار منتقل شد به طوری که محدودیت جدی در دریافت انرژی روزانه ایجاد نشد.
وی افزایش انرژی دریافتی مشترکان صنعتی شرکت‌های برق منطقه‌ای در دوره مدیریت مصرف سال جاری را از جمله دستاوردهای مهم مدیریت بار و انرژی در سال 1401 خواند و گفت: افزایش انرژی دریافتی مشترکان صنعتی شرکت‌های برق منطقه‌ای حدود 16 درصد بیشتر از مقدار متناظر در سال گذشته بوده است.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر امنیت شبکه برق کشور در پایان گفت: شرکت‌های فولادی، سیمانی و سایر فلزات (مس و آلومینیوم) در دوره مدیریت مصرف نسبت به سال قبل به ترتیب در حدود 21، 8 و 13 درصد انرژی بیشتری دریافت کرده‌اند که رضایتمندی مشترکان صنعتی با توجه به افزایش میزان انرژی دریافتی نسبت به سال گذشته و عدم مدیریت مصرف بدون برنامه‌ریزی و اطلاع قبلی افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.