جمعه 04 فروردین، 1402

کدخبر: 1109 14:43:30 1393-01-24
پیشنهاد ایجاد صندوق توسعه سرمایه گذاری

پیشنهاد ایجاد صندوق توسعه سرمایه گذاری

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
پیشنهاد ایجاد صندوق توسعه سرمایه گذاری

پیشنهاد ایجاد صندوق توسعه سرمایه گذاری

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارپول : عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات در اولین جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی در این بانک به تشریح راهکارهای مختلف عملیاتی از جمله پیشنهاد تاسیس صندوق توسعه سرمایه گذاری بین الملل پرداخت .
در این جلسه که با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان برجسته بخش های مختلف این بانک تشکیل شده بود دکتر حسین عیوضلو با اشاره به نقش بانک توسعه صادرات به عنوان بازوی دولت در عرصه اقتصاد بین الملل مخصوصا" در دوران تحریم افزود: در حال حاضر در محافل تصمیم گیری کشور این بانک از آبرو و موقعیت ممتازی برخوردار است که باید با عملکرد سالم و با بکار گیری روشهای ابتکاری این جایگاه را حفظ و تقویت کنیم.
بنابراین گزارش، عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات در ادامه سخنان خود با اشاره به تعریف ۸ نوع بانکداری در طرح تحول بنیادین نظام بانکی افزود: اکنون با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی زمان آن رسیده است که با توجه به نقش و تجربه بانک در این چند سال به بازتعریف جدی نقش بانک توسعه صادرات به عنوان یک بانک توسعه ای بپردازیم و تلاش کنیم اساسنامه بانک را براساس مأموریتهای جدید بازنگری کنیم.
وی اظهار داشت: در صورتی که نقش بانک توسعه صادرات در عرصه بین الملل به طور جدی بازتعریف شود دغدغه های بانک مرکزی و سازمان های نظارتی هم به خوبی برطرف می شود.
دکتر عیوضلو با تاکید بر توجه به روشهای ترکیبی در بحث اقتصاد مقاومتی بیان داشت: تفکیک وظایف در بحث اقتصاد مقاومتی میان دستگاههای مختلف راه را برای عملیاتی شدن و اجرایی شدن آنها و استفاده از افراد خبره  می بندد.
عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات ضمن تبیین دو پیشنهاد  برای ورود به عرصه تامین مالی بین المللی افزود: برخی از این روشها در کوتاه مدت و بدون فوت وقت قابل اجرا است. اولین پیشنهاد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی است که استفاده از آن در قالب قرارداد عاملیت بانک توسعه صادرات عملیاتی می شود.
تشکیل صندوق توسعه سرمایه گذاری بین الملل ساز و کار دیگری بود که دکتر عیوضلو با تشریح ابعاد مختلف آن افزود: این صندوق در صورت تشکیل همانند صندوق های سرمایه گذاری شناخته شده جهانی برای تامین مالی طرح های پربازده و دارای توجیه اقتصادی در کشورهای مختلف  آسیا، آمریکا و اروپا فعالیت خواهد کرد و هدف آن علاوه بر توسعه صادرات ، توسعه اقتصادی کشور خواهد بود و بانک توسعه صادرات از مشارکت سایر بانکها نیزدر تامین منابع این صندوق استقبال می کند.
در عرصه داخلی ؛ تنوع روش های تأمین مالی با محوریت حمایت از زنجیره خلق ارزش افزوده با محوریت صنایع دانش بنیان ، بانکداری مشارکتی و شرکتی موضوعات دیگری بودند که در ادامه برنامه های راهبردی بانک توسعه صادرات ایران مورد تأکید قرار گرفت.
دکتر عیوضلو در جمع بندی پایانی این جلسه با تعیین چهار کار گروه برای کمیته اقتصاد مقاومتی در بانک توسعه صادرات گفت: در گام نخست کارگروههای اصلاح ساختار و اساسنامه بانک؛ تامین مالی ساختاریافته ؛ توسعه سرمایه گذاریهای بین المللی ؛  توانمند سازی داخلی و ظرفیت سازی داخلی  برای این کمیته تعریف شده اند.
مدیران بانک توسعه صادرات حاضر در اولین جلسه کمیته مقاومتی با اشاره به لزوم" انجام کار درست به شیوه درست " بر نقش راهبردی سیاست های اقتصاد مقاومتی برای پرهیز از اقدامات موردی ناشی از شرایط تحریم و گنجاندن سیاست های اقتصاد مقاومتی در برنامه عملیاتی سالانه این بانک تاکید کردند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |