کد خبر: 177362
تاریخ انتشار: ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

پرداخت تسهیلات برای خرید کشتی‌های جام جهانی

پرداخت تسهیلات برای خرید کشتی‌های جام جهانی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، حسین عباس نژاد هر حمایتی که در راستای توسعه گردشگری دریایی و سفرهای دریایی نیاز باشد -به ویژه در ایامی که نزدیک به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هستیم- انجام خواهیم داد و اگر در این زمینه نیاز به افزایش تعداد خطوط کشتیرانی یا ناوگان حمل‌ونقل داشته باشیم شرکت‌های متقاضی را حمایت خواهیم کرد و به آن‌ها تسهیلات لازم را پرداخت می‌کنیم.

وی درباره اعطای تسهیلات برای خرید شناورهای مسافری و تفریحی اظهار کرد: با توجه به توافقات صورت گرفته بین ایران و قطر و برنامه‌ریزی برای افزایش و توسعه گردشگری دریایی به ویژه در ایام جام جهانی، اگر شرکتی تقاضای خرید شناور داشته باشد تسهیلات لازم را پرداخت خواهیم کرد تا شرکت مورد نظر بتواند شناور خود را از محل تولید داخلی تأمین کند اما برای واردات شناور، تسهیلاتی در نظر گرفته نشده است.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: اگر یک شرکت حمل و نقلی درخواست خرید شناور خارجی را داشته باشد تنها در صورتی که مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت را مبنی بر نبود مشابه داخلی دریافت کند می‌توانیم به آن هم تسهیلات بدهیم چرا که قانون حمایت از تولید اجازه اعطای تسهیلات به شرکت ها را برای خرید هر گونه تجهیزات و کالاهایی که مشابه داخلی آن تولید می‌شود را به ما نمی‌دهد.

عباس نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند خط کشتیرانی برای ایام جام جهانی به مقصد قطر راه اندازی خواهد شد، گفت: در حال حاضر برنامه‌ریزی برای راه اندازی خط کشتیرانی از بنادر بوشهر و کیش را به مقصد دوحه در دستور کار قرار دادیم و این دو خط راه اندازی خواهد شد اما اگر خطوط کشتیرانی دیگری قرار باشد به این دو اضافه شود باید آن را بررسی کنیم و ببینیم که از نظر اقتصادی و تقاضاهای موجود در بازار توجیه دارد یا خیر و اگر مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد، مسلما از آن هم حمایت می‌کنیم. به عنوان مثال خط کشتیرانی خرمشهر -دوحه نیز به دلیل نزدیکی این دو بندر می‌تواند به صرفه باشد اما باید دید تقاضای کافی برای آن وجود دارد یا خیر؟

وی همچنین درباره تعیین قیمت بلیت سفرهای دریایی به ویژه در ایام جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت: در ابتدا باید ببینیم که چه خطوطی راه اندازی می‌شود و هزینه‌های انجام هر سفر دریایی چقدر است. پس از آن قیمت بلیت را مشخص خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.