کد خبر: 5430
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۳

یک فعال محیط زیست منطقه خوزستان هشدار داد: تاثیر ریزگردها بر افزایش بیماری‌های خونی‌ و‌ نقص عضو نوزادان

یک فعال محیط زیست منطقه خوزستان هشدار داد: تاثیر ریزگردها بر افزایش بیماری‌های خونی‌ و‌ نقص عضو نوزادان

     وجود پالایشگاههای آلاینده بدون رعایت حداقل اصول اولیه بهداشتی و زیست محیطی در منطقه، عدم لحاظ بودجه خاص در اعتبارات دولت جهت مبارزه جدی با این پدیده ویرانگر و عدم برنامه‌ریزی منطقه‌ای در میان کشورهای همجوار از جمله مهمترین مشکلات مبارزه با پدیده ریزگردهاست.


یک فعال محیط زیست منطقه خوزستان با اشاره به عوامل تشدید کننده ریزگرد‌ها در این منطقه، نسبت به تاثیر این آلودگی بر افزایش بیماری‌های خونی در مردم منطقه و به دنیا آمدن نوزادان دارای نقص عضو هشدار داد.
محمدرضا محمدپور در گفت‌وگو با ایلنا در مورد وجود پدیده ریزگرد‌ها در جنوب کشور، گفت: ریزگرد‌ها پدیده جدید و تازه‌ای در منطقه نبوده و نیستند اما متاسفانه در چند سال اخیر به علت دخالت‌های انسان در اکوسیستم منطقه به صورت غیر قابل کنترل و خطرساز نمایان شدند و سلامتی، آسایش و آرامش زیست بوم محل را به طور جدی در معرض تهدید قرار داده‌اند.
وی با بیان اینکه این ریزگرد‌ها بر روی انسان‌ها، جانوران و گیاهان اثر تخریبی فراوانی بر جا گذاشته و بر اقتصاد منطقه نیز خسارت‌های زیادی متحمل کرده است، افزود: اگر واقع بینانه و دقیق بخواهیم عوامل تشدید ریزگرد‌ها را مورد مطالعه قرار دهیم باید از دو عامل کلی طبیعی و انسانی نام ببریم.
این فعال محیط زیست در مورد عوامل طبیعی تشدید کننده ریزگرد‌ها توضیح داد: میزان بارندگی سالیانه منطقه و مناطق اثر گذار، خشکسالی در دهه اخیر، وجود بافت ساختاری بیابانی و ماسه‌ای درون مناطق اثر گذار مانند عراق، اردن، عربستان و همچنین ایران و جهت حرکت و وزش باد‌ها که معمولا از غرب و جنوب غربی به داخل کشور می‌وزند از جمله دلایل طبیعی در تشدید ریز گرد‌ها به حساب می‌آیند.