کد خبر: 7115
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳

وجود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام در بخش آب

وجود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام در بخش آب

گروه امورزیربنایی: طرح‌های عمرانی، ۱۴۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام در بخش آب کشور داریم که دولت قادر به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام نیست و تکمیل این طرح‌ها بدون حضور بخش خصوصی سال‌ها به طول خواهد انجامید

رحیم میدانی در آیین پایانی دهمین نمایشگاه صنعت آب، بخش آب کشور را در آستانه تحول خواند و اظهار کرد: در فقدان یک مدیریت جامع و به‌هم پیوسته، احیای منابع و اکوسیستم‌های آب میسر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه ساختار اقتصاد آب معیوب است، یادآور شد: اگر صنعت آب صنعت خوداتکایی بود و می‌توانست هزینه‌های خود را تامین کند، در نگهداری تاسیسات خود و سرمایه‌های ملی نیز محتاج یارانه و کمک نمی‌شد و بهتر از این عمل می‌کرد.

میدانی ادامه داد: در زمان حاضر، بیشتر فعالیت‌ها در قالب خرید تضمینی است و بودجه ردیف تضمینی آب و پساب در بودجه سال آینده پنج برابر شده است. در این بخش به‌ازای هر واحد ردیف تضمینی می‌توان ۱۰ واحد سرمایه‌گذاری جذب کرد.

وی دیگر جبهه ایجاد تحول در بخش آب را بحث حفاظت و مدیریت منابع آب کشور عنوان کرد و افزود: در کنار طرح‌های عمرانی، گروه جدید مدیریت آب کشور بخش آب را منحصر به اجرای طرح‌های عمرانی نمی‌داند و بخش آب را در اجرای طرح خلاصه نمی‌داند.

وی گفت: بحران آب کشور فقط در آب شرب منحصر نیست و بخش آب کشور با چالش‌های گوناگونی مانند تغییر اقلیم نیز مواجه است.