کد خبر: 11336
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۴
گروه : ایران

هاشمی رفسنجانی: باید دوره حساس سه ماه آینده را با هوشیاری طی کنیم

هاشمی رفسنجانی:  باید دوره حساس سه ماه آینده را با هوشیاری طی کنیم

در ادامه‌ی‌ دیدارهای نوروزی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، صبح و پیش از ظهر امروز طی چهار دیدار جداگانه کارکنان، مدیران و پرسنل حفاظت دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس، معاونین و هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی معاونان پارلمانی و اجرایی رئیس جمهور، جمعی از مدیران نهاد ریاست جمهوری، جمعی از مدیران مرکز تحقیقات استراتژیک، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران و رؤسای سازمان‌ها و نهادهای لشگری و کشوری وزیر دفاع و معاونین این وزارتخانه در ساختمان مجمع تشخیص نظام حاضر شدند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدارها با تبریک سال نو و آرزوی سالی پربار و برکت برای همه‌ی ایرانیان و با بیان اینکه " از قدیم گفته‌اند سالی که نکوست، از بهارش پیداشت"، به بارش‌های روزهای اخیر در اکثر مناطق کشور اشاره کرد و گفت: به لطف خداوند شاهد بارش‌های الطاف الهی در استان‌های مختلف کشور بودیم که امیدواریم تا حدودی کمبود آب مورد نیاز کشور را برآورده نماید.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری پشتکار سیاسی تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در هجده ماه گذشته، گفت: هنر دیپلماسی اعضای تیم وزارت امور خارجه ایران این بود که ذهنیت غلط غربی‌ها را در خصوص جنگ‌طلبی ایران پاک کنند و با اعتماد به شفافیت و حقانیت مواضع اصولی نظام جمهوری اسلامی به پای میز مذاکره بنشینند.

وی با اشاره به اصرار غربی‌ها در تکرار القا دشمنان نظام جمهوری اسلامی مبنی بر حرکت ایران به سوی ساخت بمب هسته‌ای و استفاده‌های نظامی از این دانش و تکنولوژی، گفت: وقتی رهبری نظام استفاده از بمب هسته‌ای را حرام می‌داند، ایران براساس فتوای دینی و همچنین اخلاق انسانی و اسلامی نمی‌پذیرد تحت هر شرایطی بمبی را بسازد که اگر در جایی استفاده شود، موجودات زنده آن جا تا نسل‌های متمادی از بین می‌روند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اخلاقیات اسلامی و سیره پیامبر اسلام در غزوات، گفت: ما پیروان دینی هستیم که پیامبرش به لشگریان خود در جنگ‌ها دستور می‌داد در هیچ سرزمینی، حتی چا‌ه‌های آب آنجا را آلوده و در جنگ فراری‌ها را تعقیب نکنید.

هاشمی رفسنجانی بیانیه لوزان سوئیس را ابتدای یک کار بزرگ برای جهان تشنه‌ی آرامش خواند و گفت: دو طرف این ماجرا باید از شعارهای تحریک آمیز دوری کنند تا مبادا تندروها بهانه‌ای بدست آورند و دوباره شرایط را برای ایران و کشورهای 1+5 مشکل کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز خشنودی از نتایج مذاکرات هسته‌ای در سه ماه آینده که به رسمیت شناختن ایران هسته‌ای از سوی دنیا خواهد بود، اظهار داشت: در این مذاکرات، دنیا استفاده صلح‌آمیز از تکنولوژی هسته‌ای در کشاورزی، سوخت، بهداشت و مصارف غیرنظامی دیگر را حق قانونی و مسلم ایران دانست که این نتیجه صبر و مقاومت مردم و اقدام شجاعانه مسؤولان اجرایی است.

هاشمی رفسنجانی با تقدیر و سپاس از هدایت و حمایت‌های رهبری، اتخاذ سیاست‌های عاقلانه دولت تدبیر و امید و تلاش‌های مجدّانه، خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روز تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: هرچند تا حصول به نتیجه نهایی و اجرای عملی بیانیه باید دوره حساس سه ماه آینده را با هوشیاری طی کنیم ولی تاکنون تاریخ ایران یکی از پیچیده‌ترین و فنی‌ترین مذاکرات بین‌المللی را که می‌توانست گردنه‌ی خطرناک برای نظام باشد، پشت سر گذاشته و امیدواریم نتیجه نهایی آن تعامل سازنده ایران با کشورهای جهان در جهت تقویت رفاه عمومی باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به سیر فعالیت‌های صلح جویانه هسته‌ای ایران و بهانه‌گیری غرب و آمریکا گفت: از همان آغاز می‌خواستیم از مواهب علمی و موارد فراوان صلح آمیز دانش هسته‌ای در ابعاد مختلف زندگی مردم کشور استفاده نماییم.

وی با تشریح چرایی، چگونگی و نتیجه تحریم‌های بین‌المللی علیه آفریقای جنوبی و مقایسه دامنه‌ی آن با تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: اگر چه تحریم ظالمانه بی‌نظیری علیه ایران اعمال کردند اما صبر ملی و پشتکار مردم، ایران را به قله اقتدار رساند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام لغو همه تحریم‌ها به خصوص تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را گامی تاریخی در نظام جمهوری اسلامی توصیف کرد و افزود: ظالمانه‌ترین تحریم‌ها را که در دنیا بی‌نظیر است، علیه ایران تصویب کردند که جز عقب‌نشینی و اجبار به نشستن در پای میز مذاکره حاصل دیگری برای آنان نداشت.

هاشمی رفسنجانی افزود: حقیقتاً خواست ما این است که در استفاده صلح‌آمیز از مواهب دانش هسته‌ای محدودیت نداشته باشیم و امیدواریم آژانس بین‌المللی به تعهدات خویش عمل نماید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش با تحلیل سخنان اوباما خطاب به نمایندگان کنگره آمریکا مبنی بر اینکه راهی جز مذاکره نداریم، گفت: کار بسیار عاقلانه‌ای بود که دو طرف تمام حرف‌های خود را در میز مذاکرات گفتند و حالا عقلای سیاسی در جوامع طرفین مذاکره باید دقت کنند که مبادا تندروها تریبون به دست بگیرند و با اشاعه دروغ‌های احساسی، مردم را فریب دهند.

وی در بخش دیگری از دیدارها به شرایط وجود نقدینگی در کشور اشاره کرد و گفت: باید با مدیریت درست بانکی از این سرمایه ملی در جهت تولید و ایجاد اشتغال و پیشرفت کشور استفاده کرد.

هاشمی رفسنجانی رونق اقتصادی و ایجاد شغل را از ضرورت های فعلی کشور و همچنین از برنامه‌های دولت در امسال و سال آینده دانست و گفت: تقویت تولید و استفاده از تجربیات علمی و فناوری دیگر کشورها، اشتغال را رونق می‌دهد که می‌تواند رکود تورمی جامعه را از بین ببرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مدیریت بحران این است که از تهدید افزایش نقدینگی به عنوان فرصت تحول اقتصادی استفاده نماییم.

در آغاز هر یک از این دیدارها، گزارش‌هایی به تناسب گروه‌های دیدار کننده همراه با تبریک عید و آرزوی سالی موفقیت‌آمیز برای مردم و نظام اسلامی ارائه شد.