کد خبر: 7025
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۳

نیمی از ایرانیان اضافه وزن دارند

نیمی از ایرانیان اضافه وزن دارند

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: متاسفانه ۵۰ درصد جمعیت ما دچار اضافه وزن هستند و ۱۰ درصد نیز سیگار یا قلیان مصرف می‌کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر علی قنبری مطلق با اشاره به اینکه افزایش سن جمعیت کشور مهمترین عامل بروز سرطان است، اظهار کرد: علاوه بر افزایش سن، شیوه زندگی ناسالم و عوامل محیطی در بروز این بیماری موثرند.

وی با بیان اینکه برای کنترل این معضلات باید دید سیاستگذاران چه برنامه هایی دارند، گفت: ما در این راستا دو نوع پیشگیری در سطح یک و ۲ داریم، پیشگیری سطح یک شامل خود مراقبتی مردم است که باید از عوامل خطر بخصوص ابتلا به چاقی دوری کنند. ضمنا پیشگیری سطح ۱ و ۲ به طور کلی شامل شناسایی عوامل خطر و افراد در معرض است که تولیت آن را وزارت بهداشت به عهده دارد.

دکتر مطلق با تاکید بر این که رسانه ها در آگاهی بخشیدن به مردم برای پیشگیری از سرطان نقش عمده ای دارند، گفت: ضروری است مردم با خودمراقبتی در جهت مصرف غذای سالم تلاش کرده و از روغن پالم و آب آلوده استفاده نکنند، وزن خود را کنترل کرده و از سبزیجات و میوه زیاد استفاده نمایند.

وی با اشاره به این که ۵۰ الی ۷۵ درصد از سرطان ها توسط مردم قابل پیشگیری است، خاطرنشان کرد: ضروری است اطلاع رسانی در تشخیص زودهنگام، چکاپ و غربالگری سه سرطان سینه، روده بزرگ و دهانه رحم صورت بگیرد و افراد با علائم مشکوک زودتر به مراکز درمانی مراجعه کنند. چون هر چه سرطان زودتر شناسایی شود هزینه های بیمار نیز کمتر خواهد شد.