یکشنبه 09 مهر، 1402

کدخبر: 7363 15:36:42 1393-09-04
نیمی ازگازهای در حال سوختن به مزایده می رود

نیمی ازگازهای در حال سوختن به مزایده می رود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
نیمی ازگازهای در حال سوختن به مزایده می رود

نیمی ازگازهای در حال سوختن به مزایده می رود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گام بلند نفتی‌ها برای جلوگیری از آلودگی هوا

گروه امورزیربنایی: درحالی که کارشناسان مجموع حجم گازهای در حال سوختن مشعل های نفتی را حدود 40 میلیون مترمکعب در روز تخمین می زنند، 20میلیون مترمکعب از این گازها به مزایده گذاشته می شود تا با سرمایه گذاری بخش خصوصی جمع آوری شده و ارزش آفرین شوند.

این مسئله که هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست محیطی معضلی برای کشور است، در برنامه ریزی های اخیر وزارت نفت مورد توجه قرار گرفته و قرار است در این زمینه فردا جلسه ای با حضور فعالان بخش خصوصی برگزار شود.

طبق اعلام شرکت ملی نفت ایران، نخستین جلسه توجیهی در ساعت 14 روز چهارشنبه (5 آذرماه) در محل مجتمع فرهنگی، آموزشی کوشک (خیابان شریعتی، خیابان میرزاپور، خیابان فاطمیه، پلاک 2)، با حضور متقاضیان برگزار شود.

در این جلسه توجیهی به تمامی سوالات متقاضیان در مورد میادین و فرآیند مزایده پاسخ داده می شود. البته لازم است که تقاضانامه تکمیل شده تمایل به حضور در جلسه توجیهی که به شرح فرم پیوست شده در فراخوان آمده است، پیش از برگزاری نشست به مدیریت سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران ارسال شود.

پس از جلسه توجیهی، متقاضیان می توانند به شرکت های تابعه مسئول فروش گاز مشعل مراجعه کنند تا هماهنگی های لازم برای اجرای مراحل بعدی از جمله بازدید از محل، موقعیت مشعل، امکان تامین زمین مورد نیاز و ... از سوی شرکت تابعه مورد نظر متقاضی صورت می گیرد.

متقاضیان واجد شرایط خرید گاز برای هرگونه بهره‌گیری از این گازها از جمله احداث واحدهای تولید برق می توانند درخواست ها، مدارک و مستندات لازم برای شرکت در مزایده را بر اساس "دستورالعمل فرآیند دریافت و ارزیابی مدارک متقاضیان خرید گازهای مشعل" از روز شنبه (8 اذرماه) تا جمعه (19 دی ماه) به شرکت های فرعی ذیربط خود ارسال کنند.

بر اساس این گزارش، شرکت های فرعی نیز بر اساس دستورالعمل فرآیند دریافت و ارزیابی مدارک متقاضیان، مدارک و مستندات دریافت شده و همچنین قیمت های پیشنهادی از سوی متقاضیان برای خرید گازهای مشعل را بررسی و در نهایت نتیجه نهایی و اسامی برندگان مزایده را روز شنبه (25 بهمن ماه) اعلام می کنند.

بعد از اعلام اسامی برندگان مزایده، قرارداد فروش گازهای مشعل با متقاضیان منتخب از سوی شرکت های فرعی شرکت ملی نفت ایران (از روز دوم تا بیستم اسفندماه)، امضا می شود.

به گفته علی کاردر - معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران - قیمت پایه مزایده از سوی وزارت نفت مشخص می شود، لذا متقاضیان براساس نرخ پایه مزایده وزارت نفت، نرخ های مد نظر خود را اعلام می کنند.

علی کاردر، حجم کل گازهای مشعل مورد مزایده را حدود 20 میلیون متر مکعب در روز اعلام کرده و گفته بود: بیشترین گاز مشعل مورد مزایده مربوط به سکوی فروزان با حجم حدود 5 میلیون مترمکعب گاز است.

به گفته وی، زمانبندی اجرای پروژه تبدیل گازهای مشعل به محصولات با ارزش افزوده، یک سال در نظر گرفته شده است؛ در صورتی که سرمایه گذار بتواند زودتر از یک سال پروژه را به اتمام برساند، به ازای هر ماه، 30 درصد کل قیمت به آن تخفیف داده می شود.

همچنین هر دو طرف قرارداد (بخش خصوصی و شرکت ملی نفت ایران) باید حداقل 80 درصد گاز مشعل را معامله کنند بدین معنا که اگر سرمایه گذار در شرایطی خواستار80 درصد گاز مشعل شد مانعی ندارد و در مقابل نیز اگر شرکت ملی نفت ایران در شرایطی توانایی تامین80 درصد گاز را داشت باز هم بلامانع است. در مجموع هر دو طرف می توانند در 20 درصد میزان گاز انعطاف داشته باشند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |