کد خبر: 195813
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

مسکن حباب ندارد، اقتصاد ایران حباب زده است! 

مسکن حباب ندارد، اقتصاد ایران حباب زده است! 

فریده خدادادی-این روزها بازارهای رقیب بازار مسکن، مانند طلا و دلار جذابیت کمتری دارند و به ‌رغم افزایش قیمت واحد‌های مسکونی، گرانی‌های بی‌ضابطه و کاهش قدرت خرید برای مصرف‌کنندگان اما بخش «سرمایه‌گذاری» در بازار مسکن مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش جهان اقتصاد، وقتی قیمت محصولی مانند مسکن بیش از اندازه رشد می کند به طوری که قیمت آن از ارزش ذاتی‌اش فاصله زیادی می گیرد، آن محصول دارای قیمت حبابی است و وارد دوران رکود شده است یعنی عرضه بیش از تقاضا است. به گفته کارشناسان مسکن نمی‌توان گفت که در تمامی بخش‌ها، بازار مسکن با حباب روبه‌رو است.

آن ها معتقدند که بازارمسکن در حال حاضر در حالت رکود و به اصطلاح رکود تورمی قرار دارد و تنها در بخش‌های خاصی معاملات صورت می‌گیرد.

خبرنگار جهان اقتصاد درباره این موضوع با حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران به گفت‏وگو پرداخته است که در ادامه می‏خوانید.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار کرد: حباب مسکن زمانی به وجود می آید که تقاضا بیش از اندازه و قیمت خارج از حد متعارف خود باشد.

محتشم گفت: در شرایط کنونی به نظر نمی رسد مسکن به رغم وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه دارای حباب قیمتی باشد و اگر هم این گونه باشد، محدود است و در تمام زمینه های مربوط به مسکن قابل مشاهده نیست زیرا مسکن در بعضی از نقاط از جمله تهران با یک قیمت عرضه می‌شود یا در بعضی از نقاط استثنا به دلیل تقاضای بیش از حد، متقاضی مبلغی بیشتری بنا به شرایط روز پرداخت می‌کند که این موارد اندک است بنابراین در شرایط کنونی حبابی در قیمت مسکن مشاهده نمی‌شود. زیرا قیمت‌های موجود با شرایط اقتصادی همخوانی دارد.

این فعال حوزه مسکن، گفت: باید شرایط اقتصادی و به ویژه نرخ تورم سامان پیدا کند و از طرفی نیز تولید باید طوری صورت پذیرد که سرمایه‌ها به آن سمت هدایت شود تا سرمایه معقول و منطقی در مسکن به‌دست آید.

به گفته وی، اگر بحث برجام به مسیر درستی هدایت شود که سرانجام مثبتی پیدا کند به طور قطع روند قیمت مسکن هم کاهشی خواهد بود اما این پایین آمدن قیمت ناشی از حباب مسکن نیست بلکه اقتصاد دارای حباب است و به زبان ساده‌تر یعنی از ارزش پول ملی کاسته شده است. در قبال یک حرکت درستی که ممکن است شرایط مراودات بین المللی را با دنیا راحت تر کند، پول ملی تقویت می‌شود. ( تقویت پول ملی برابر است با کاهش قیمتها و یا کم شدن حباب اقتصاد)

محتشم بیان داشت: از ابتدای انقلاب تاکنون در بورس، دلار، طلا به قیمت هایی رسیدیم که حدس و گمان و پیش‌بینی درباره آن غیرممکن است، وقتی که دلار از ۷هزار تومان به نرخ ۳۰هزار تومان یا مسکن در شمال تهران از متری ۱۰هزار تومان امروز به بیش از ۲۰۰میلیون تومان افزایش یابد بنابراین غیرطبیعی نیست که تصور کنیم که قیمت ها روند افزایشی پیدا نکند یا سرمایه گذاری صورت نپذیرد. بلکه ایراد از این جا نشات می گیرد که دولت باید مدیریت اقتصاد کلان کشور را به نحوی به‌دست گیرد که هر بخشی جذب سرمایه خود را داشته باشد در حالی که اکنون دولت شرایط اقتصادی را رها کرده و نتوانسته سرمایه‌ها را به درستی هدایت کند.

وی گفت: امروزه خرید خانه برای مردم از حالت آرزو به رویا تبدیل شده است و این وضعیت زیبنده اقتصاد کشور نیست اما با وجود قیمت‌های نجومی مسکن اگر کسی بخواهد در زمینه ملک سرمایه گذاری کند، سرمایه‌اش محفوظ می ماند و شاید بهترین مسیر حفظ ارزش پول بخش مسکن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.