چهارشنبه 02 فروردین، 1402

کدخبر: 2168 14:33:22 1393-03-10
محیط زیست در ظرف زمان و مکان نمی‌گنجد

محیط زیست در ظرف زمان و مکان نمی‌گنجد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
محیط زیست در ظرف زمان و مکان نمی‌گنجد

محیط زیست در ظرف زمان و مکان نمی‌گنجد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر اینکه امروز مسائل محیط زیست مختص یک کشور و یک منطقه نیست و رویکرد جهانی با ابعاد گسترده دارد که حتی آینده بشریت و حیات بر روی کره زمین به آن وابسته است،

تصریح کرد: پیوستگی مسائل محیط زیست در جهان تا آنجاست که هیچ کشوری نمی‌تواند بگوید از گرم شدن زمین، مشکلات ناشی از استفاده بیش از ظرفیت و توان اکولوژیک طبیعت، مسائل ناشی از آسیب های وارده به گونه‌های زیستی، آلودگی های آب، هوا و خاک آسیبی نمی‌بیند.

به گزارش تسنیم، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم اهدای جایزه ملی محیط زیست که با حضور حسن روحانی رئیس جمهور در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با بیان اینکه دوره انکار مشکلات و مسائل زیست محیطی گذشته و فرصت خوبی برای حل بحران‌های محیط زیست فراهم شده است، اظهار داشت: خوشبختانه دولت جدید با علم به موضوع و با نگاه جهانی به دنبال رفع چالش‌های محیط زیست کشور است.
ابتکار با ابراز خرسندی از نگاه رئیس دولت تدبیر و امید نسبت به محیط زیست، گفت: رئیس دولت جدید، برای محیط زیست برنامه منسجمی دارد و حتی نخستین جلسه دولت به موضوع ارومیه اختصاص داشت.
وی گفت: برخی از مشکلات امروز محیط زیست همچون بحران دریاچه ارومیه را حاصل انکار مباحث زیست محیطی در گذشته است.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: همین پیوستگی و اتصال چالش‌ها و مسائل محیط زیست در سراسر جهان است که تصمیم سازان و حکمرانان را مجبور می کند مسائل محیط زیست را جهانی ببینند و محیط زیست را در ظرف و ابعاد زمان و مکان قرار ندهند.
وی با ابراز خرسندی از علم رئیس دولت یازدهم نسبت به مسائل محیط زیست و نگاه جهانی وی به مسائل، تأکید کرد: روحانی در شرایط بسیار نامساعد محیط زیست ایران و دوران ضعف حکمروایی محیط زیست در کشور، دولت یازدهم را تحویل گرفت و با علم به همه چالش‌ها بود که برنامه راهبردی پایداری، حفاظت، اقتصاد و محیط زیست را برنامه‌ریزی کرد.
معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش سازمان های مردم نهاد در حفظ محیط زیست، اظهار داشت: خوشبختانه رویکرد دولت یازدهم حمایت از مشارکت‌های مردمی برای سازندگی کشور است و البته یکی از قوی ترین گروه‌های مدنی فعال، سمن های محیط زیستی هستند.
وی سابقه توسعه کمی و کیفی سمن ها به ویژه سمن های محیط زیستی را مربوط به دوره اصلاحات دانست و ادامه داد: متاسفانه در دولت گذشته نهادهای مدنی و فعالان مدنی با ناملایمات و محدودیت هایی مواجه شدند که منجر به کاهش فعالیت آن ها شد.
ابتکار با ابراز خرسندی از فضای مثبت ایجاد شده برای سمن ها در دولت جدید، افزود: همین فضای امیدبخش منجر شد که سازمان های مردم نهاد در همین مدت زمان کوتاه، اقدامات بسیار خوبی انجام دهند که فعالیت سمن ها در غرب کشور برای گسترش نهضت کنار گذاشتن شکار و به زمین گذاشتن تفنگ گوشه ای از این اقدامات است و از این رو یکی از درخواست های سمن‌ها از رئیس جمهور، حمایت از آن ها و به ویژه رفع نگرانی‌های مرتبط با نگاه امنیتی به فعالان مدنی و لایحه مربوط به سمن هاست.

محیط زیست موضوعی فرابخشی است
معاون رئیس جمهور با اعلام این موضوع که در 9 ماه گذشته به پشتوانه مردم و رای آنها، همچنین درایت رئیس جمهور، اتفاقات خوبی از جمله احیای شورای عالی محیط زیست در حوزه محیط زیست کشور رقم خورد، اظهار داشت: در این دوره سعی کردیم همپیمانی سازمان محیط زیست با دیگر سازمان ها را تقویت کنیم زیرا معتقدیم محیط زیست موضوعی فرابخشی است و سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی قادر به حفاظت از محیط زیست کشور نیست.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با همین نگاه، تفاهم نامه هایی با وزارت آموزش و پرورش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و صدا و سیما منعقد شد و حتی وزرای نفت، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت نیز همکاری های خوبی در رفع چالش های محیط زیست داشته اند.
اقدامات مناسب در زمینه مقابله با آلودگی هوا صورت گرفته
وی افزود: احیای تالاب هامون یکی از موفقیت های زیست محیطی کشور است که در این زمینه عوامل مختلفی از جمله فعالیت‌های دولت در بحث دیپلماسی با کشور افغانستان، برداشتن برخی موانع و همکاری مردم و سمن ها موجب زنده شدن دوباره هامون حداقل بعد از هشت سال شد.
ابتکار با ابراز امیدواری از احیای دریاچه ارومیه گفت: مطالعات نجات دریای ارومیه تکمیل شده و به زودی ارائه می‌شود هر چند اکنون ارومیه در شرایط نسبتاً بهتری قراردارد اما نجات این اکوسیستم آبی کار بزرگی است و تلاش بیشتری می طلبد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به وضیعت هوای تهران و کلان شهرها، گفت: اقدامات خوب صورت گرفته در زمینه مقابله با آلودگی هوا در کلان شهرها به ویژه تهران بسیار امیدوار کننده است.
ابتکار اظهار داشت: افزایش حساسیت مردم نسبت به محیط زیست که به واسطه تلاش رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی در آگاهی بخشی مردم، منجر شده است تا آن ها بخواهند در فرآیند اصلاح روندها مشارکت داشته باشند و این اتفاق بسیار خوبی است زیرا بدون مشارکت مردم امکان تحقق جامع برنامه ها وجود ندارد.
وی گفت: در چند سال گذشته شاهد سقوط پی در پی شاخص های زیست محیطی کشور در سطح جهانی بوده ایم که امیدواریم با رویکردی که دولت یازدهم نسبت به محیط زیست دارد این وضعیت اصلاح شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |