محموله های ارسالی از بندرخشک پیشگامان دارای حمل ترکیبی است

0
۱,۳۴۸ بازدید

بستر مناسب خدمات بازرگانی به تجار و صاحبان کالا فراهم شد

بندرخشک پیشگامان، نخستین بندرخشک تعاونی کشور با فراهم نمودن مجموعه ای کامل از خدمات مورد نیاز بازرگانان و صاحبان کالا در منطقه ای امن در مرکز کشور، بستری مناسب و ایده آل را برای فعالیت های اقتصادی آنان در زمینه های مختلف مهیا نموده است. در ادامه برخی از خدمات این بندر تعاونی به اختصار ذکر شده است.

به گزارش جهان اقتصاد، اتصال ریلی بندر خشک پیشگامان به ریل سراسری و بهره برداری از زیرساختهای ریلی بندرخشک از جمله شانتینگ یارد با ۷ خط ریلی، تخلیه و بارگیری قطارهای حامل بارهای فله را سهولت بخشیده است.

اکثر محموله های ارسالی از بندرخشک پیشگامان دارای حمل ترکیبی است، بدین گونه که بار از مبدا تولید به وسیله حمل جاده ای ارسال  و پس از انبارش، بر روی قطار بارگیری و در مقصد تحویل می گردد. ارائه خدمات باسکول ریلی و جاده ای و خدمات تخلیه در مقصد نیز بنا به درخواست مشتری از خدمات دیگر بندرخشک پیشگامان است.

در بنادر آبی نیز خدمات انبارش و انتقال بر روی عرشه کشتی(FOB) و خدمات حمل دریایی توسط این بندرخشک انجام می گیرد. شایان ذکر است، تاکنون مقادیری از محموله کلینکر از این محل به کشور عمان صادر گردیده است.

بندرخشک پیشگامان ضمن ارائه خدمات و راه حل های لجستیکی برای مشتریان و ارائه خدمات متنوع و قابل قبول در طول زنجیره تامین، برای مقرون به صرفه شدن حمل به کشورهای حوزه CIS تخفیف حمل داخلی به میزان ۳۰ درصد برای واگن های خصوصی و ۲۰ درصد برای واگن های دولتی و همچنین تخفیف ۱۷ درصدی برای حمل به کشور ترکیه اخذ نموده است.

وجود فرودگاه اختصاصی در جوار بندرخشک با ظرفیت جابجایی ۴۰ تن بار نیز مزیت دیگر این بندراقتصادی برای تجار و بازرگانان می باشد.

مرکز دپوی کانتینر خالی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران(IRISL)

به موجب قراردادی که با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران جهت دپوی کانتینر خالی در بندرخشک منعقد شده است، تجار یزدی می توانند کاهش هزینه ها و افزایش سرعت خدمات خود را در امر صادرات و واردات از این بندر، تجربه نمایند.

 از این پس بازرگانان و تجار یزدی می توانند جهت گرفتن کانتینر خالی با دپوی کانتینری مستقر در بندرخشک پیشگامان ارتباط گرفته و درخواست کانتینر بدهند و یا پس از واردات، کانتینر خالی را به بندرخشک تحویل نمایند و دموراژ کانتینر را پایان دهند و در هر دو حالت در هزینه برای حمل یک سر خالی کانتینر صرفه جویی نمایند.لازم به ذکر است پس از درخواست کانتینر توسط بازرگان، کانتینر در سریع ترین زمان ممکن در اختیار بازرگان قرار می گیرد.

ارائه خدمات گمرکی و ترخیص کالا در گمرک اختصاصی بندرخشک

گمرک جمهوری اسلامی ایران در بندرخشک پیشگامان مستقر گردیده است و تجار می توانند از گمرک بندرخشک برای ترخیص قطعی کالا و یا صادرات استفاده نمایند. توجه به این نکته حائز اهمیت می باشد که محوطه گمرکی بندرخشک پیشگامان در مساحت ۸ هکتار به بهره برداری رسیده و کلیه امکانات نظیر اتصال ریلی شامل ۲ خط ریلی، سکوی تخلیه و بارگیری ریلی و جاده ای، ۸ هکتار محوطه محصور شده و زیرسازی شده با بتن الیافی مسلح و ساختمان مجهز گمرک فراهم گردیده و به بهره برداری رسیده است. بازرگانان می توانند پس از انتخاب مقصد بندرخشک در اظهارنامه گمرکی، محموله های خود را به وسیله ریل و جاده به بندرخشک حمل نمایند.

ارائه خدمات تخلیه و بارگیری، استریپ، استافینگ و باربندی

در بندرخشک پیشگامان تجهیزات تخلیه و بارگیری برای محموله های فله، کانتینری و عمومی تهیه و تعبیه گردیده که بازرگانان دغدغه ای برای تخلیه و بارگیری کالاهایشان با ایمنی بالا نداشته باشند. خدمات استریپ و استافینگ در این بندرخشک انجام می گردد و همچنین باربندی و لاشینگ بار بر روی قطار و یا داخل کانتینر نیز توسط بندرخشک انجام می گردد. لذا بازرگانان می توانند قبل از گرفتن کانتینر محموله های خود را به بندر خشک انتقال دهند و عملیات های استریپ و استافینگ و باربندی در بندرخشک انجام پذیرد.

ارائه خدمات انبارداری

بندرخشک پیشگامان دارای دوباب انبار مسقف هر کدام به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و همچنین ۸ هکتار انبار روباز گمرکی جهت انبارش کالاهای کانتینری و عمومی، ۳۵۰۰ متر انبار مسقف در محوطه گمرکی و بیش از ۱۰ هکتار انبار روباز جهت انبارش محموله های فله می باشد که بازرگانان می توانند در صورت نیاز از آن ها استفاده نمایند.

لازم به ذکر است که فضای انبارش کالا برای تولید کنندگان یزدی به مدت یک سال به صورت رایگان در نظر گرفته شده است.

ارائه خدمات سردخانه ای با ظرفیت ۱۵ هزار تن

سردخانه های بندرخشک پیشگامان با ۳۹ سالن و مجموع ۱۵ هزار تن ظرفیت به صورت ۲ مداره در دمای صفر و زیر صفر آماده انبارش محصولات بازرگانان می باشد.

بی شک بهره گیری از بستر مهیا شده در بندرخشک پیشگامان برای واردات و صادرات کالا و افزایش مبادلات بازرگانی و تجاری از این منطقه امن در دل کشور به توسعه اقتصاد و اشتغال استان یزد و ایران سربلند منجر خواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106463