کد خبر: 6900
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳

ماموریت جدید مجلس برای کمیسیون برنامه و بودجه فرمول قیمت گذاری محصولات پتروشیمی بررسی می شود

ماموریت جدید مجلس برای کمیسیون برنامه و بودجه  فرمول قیمت گذاری محصولات پتروشیمی بررسی می شود

نمایندگان مجلس با ارجاع جزء مربوط به قیمت محصولات پتروشیمی به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، این کمیسیون را مامور بررسی کارشناسانه‌تر قیمت محصولات پتروشیمی در بودجه‌های سالیانه کردند.نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر دیروز (یکشنبه 25 آبان) مجلس شورای اسلامی و در جریان ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات در مورد طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت جزء 4 بند الف ماده 1 طرح فوق را برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس ارجاع دادند.

بر اساس این گزارش علی لاریجانی پیشنهاد ارجاع این جزء به کمیسیون برنامه و بودجه را مطرح کرد و در ادامه نمایندگان این جزء را با 133 رأی موافق، 10 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن  به کمیسیون مربوطه ارجاع دادند.براساس جزء 4 بند الف ماده یک این طرح قیمت گاز خوراک مصرفی واحدهای پتروشیمی با رعایت موارد زیر و در قالب قرارداد و فرمولی که بین وزارت نفت (و یا شرکتهای تابعه) و واحدهای پتروشیمی منعقد می‌شود، تعیین می‌گردد. وزارت نفت به‌عنوان نماینده دولت مسؤول حسن اجرای این جزء می‌باشد.

4-1- فرمول قیمت حداقل برای مدت ده سال از تاریخ تصویب این قانون تغییر نخواهد کرد.

4-2- نرخ بازگشت کل سرمایه (IRR) به‌صورت ارزی حداقل بیست و پنج درصد (25%) منظور شود.

4-3- درخصوص هر خانواده محصول (کود اوره، آمونیاک، متانول، پروپیلن، اتیلن برای واحدهای GTP) فرمول قیمت گاز باید به نحوی تنظیم شود که قیمت گاز در هر زمان تابعی از متوسط قیمت منطقه‌ای ماهانه فروش محصول نهائی یادشده باشد.

4-4- در صورت قطع اجباری گاز خارج از قرارداد خوراک واحدهای مشمول این بند، شرکت ملی گاز ایران مکلف به جبران خسارت وارده به آنها خواهد شد. نحوه و میزان پرداخت خسارت تابع آیین‌نامه‌ای خواهد بود که به‌تصویب دولت می‌رسد.

4-5- در قیمت گاز مصرفی واحدهای تولیدی پتروشیمی (اوره) که مکلف به فروش داخلی محصولات خود به قیمتهای تکلیفی دولت می شوند، باید متناسباً در قیمت خوراک تخفیف داده شود.

تبصره 1- به‌منظور تشویق واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه‌گذاری با اولویت احداث واحدهای جدید و احداث صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی و اشتغالزایی بیشتر با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، به وزارت نفت اجازه داده می‌شود که در قیمت گاز طبیعی مصرفی برای سرمایه گذاران به‌صورت پلکانی تا سی‌درصد (30%) حسب مورد تخفیف قائل شود.تبصره 2- در زمان اجرای این قانون در صورت وضع هرگونه عوارض جدید بر قیمت گاز، این عوارض مشمول گاز خوراک واحدهای پتروشیمی نخواهد بود.