کد خبر: 180897
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
گروه : کشاورزی

لزوم گسترش سامانه‌های نوین آبیاری

لزوم گسترش سامانه‌های نوین آبیاری

به گزارش جهان اقتصاد، سید جواد ساداتی‌نژاد امروز پنج‌شنبه ۵ خرداد ماه ۱۴۰۱ در جریان سفر هیات دولت به شهرستان‌های غرب استان تهران و در بازدید از مجموعه کشت و صنعت قارچ ملارد، گفت: منطقه ملارد و شهریار مستعد در حوزه کشاورزی است و تلاش شده است در مصوبات این سفر، اعتبارات خوبی در این حوزه در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر بحران آب در کشور افزود: متاسفانه استقبال مردم از حوزه آبیاری نوین در این منطقه کم است که امیدواریم با تخصیص اعتبارات مناسب بتوانیم در این منطقه گسترش سامانه‌های نوین آبیاری را داشته باشیم و در بحث انتقال آب نیز پیش رویم.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در حوزه‌های مربوط به ریزگردها و آبخیزداری هم اعتبارات خوبی برای این منطقه در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص رفع تداخلات اراضی کشاورزی این منطقه گفت: تداخلات اراضی کشاورزی با منابع طبیعی در محدوده‌های مختلف به خصوص در مناطق روستایی و حاشیه‌ای در این منطقه وجود دارد، که در این راستا، قرار است هفته آینده تیمی اختصاصی به منطقه اعزام شود تا با بررسی مسائل پیش روی مالکیت اراضی و رفع تداخلات، در اسرع وقت اقدامات لازم را انجام دهد.

ساداتی‌نژاد به دو قابلیت مهم منطقه ملارد اشاره کرد و گفت: یکی از این قابلیت‌ها تولید قارچ در این منطقه است که در سطح کشور دارای جایگاه ممتازی است و در این خصوص کارهای خوبی هم انجام شده است و وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد به دلیل بهره‌وری مناسب و افزایش راندمان تولید، رشد و اشتغال بیشتر این حوزه را مورد حمایت قرار دهد.

وی رشد خوب در بحث صنعت طیور را دومین قابلیت مهم منطقه ملارد عنوان کرد و افزود: صنعت طیور در این منطقه رشد خوبی داشته و تامین مناسبی را برای این منطقه و شهر تهران دارد که در این راستا بحث‌های مربوط به تامین نهاده‌های دامی این منطقه در اولویت است و امیدواریم هفته آینده آن هم برطرف شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تسهیلات مناسبی در صنعت طیور در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: مرغ داران برای تامین نهاده‌های دامی که بر روی سامانه بازارگاه بارگذاری شده، می‌توانند تامین مالی کنند.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد نهاده در همان سامانه بازارگاه توسط بانک کشاورزی با تسهیلات مناسب تامین مالی می‌شود و ۵۰ درصد دیگر نیز با مذاکراتی که با وارد کننده نهاده‌های دامی داشتیم، به صورت اعتباری به صنعت طیور داده می‌شود و دامداران می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

ساداتی‌نژاد در خصوص تولید مازاد مرغ و تخم‌مرغ نیز گفت: شرکت پشتیبانی امور دام از این هفته خرید را آغاز کرده و در این راستا، روزانه حدود هزار تن در کشور خرید مازاد مرغ را داریم که برای ذخایر آن را منجمد می‌کنیم، در مورد تخم‌مرغ نیز با خریداری شرکت پشتیبانی امور دام، ذخیره‌سازی آغاز شده و هیچ مشکلی از این بابت نداریم.

به گفته وی، دیروز در جلسه ستاد تنظیم بازار، صادرات تخم‌مرغ با توجه به مازاد تولید و همچنین با حذف عوارض مرغ، تخم مرغ، شیر خشک، خامه و چربی و … می‌تواند انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما به خصوص با اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها این است که بتوانیم حمایت از تولید کننده‌ها را داشته باشیم لذا با تمام توان در کنار عزیزان تولید کننده هستیم تا هیچ دغدغه‌ای از این بابت وجود نداشته باشند و پایداری استمرار تولید ادامه یابد.

مقام عالی وزارت در خصوص بازدید از ورزشگاه ۵ هزار نفری شهرستان ملارد گفت: سرانه ورزشی در این منطقه پایین است که ان‌شاءالله در جلسه شورای اداری در این خصوص گزارشی خواهم داشت.

به گفته وی، در حوزه‌های بهداشتی نیز با وجود افتتاح بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی جدید، ظرفیت‌های درمانی با توجه به جمعیتی که در منطقه وجود دارد، باید توسعه یابد. در بحث بافت‌های فرسوده یا بحث‌های حاشیه‌نشینی هم آنچه به حوزه جهاد کشاورزی مربوط باشد، در این خصوص کمک خواهیم کرد تا مسایل پیش رو رفع و رجوع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.