کد خبر: 198521
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۱

قیمت نفت با افت دلار صعودی شد

قیمت نفت با افت دلار صعودی شد

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت اوپک با 37 صدم درصد افزایش  وبا 31 سنت افزایش به84دلار و61سنت رسید.

همچنین قیمت نفت سنگین نفت ایران با کاهش 2.97 درصدی وبا2 دلار و 82سنت کاهش  به 92دلارو10سنت رسید.

قیمت نفت درپی افت ارزش دلار، در معاملات روز سه شنبه افزایش یافت و بخشی از کاهش قیمت شب گذشته را جبران کرد.

شاخص نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت اکتبر را در سطح بالاتری به پایان بردند که نخستین رشد ماهانه آنها از ماه مه بود. این دو شاخص از تصمیم اوپک و متحدانش برای کاهش تولید به میزان دو میلیون بشکه در روز از نوامبر، حمایت یافتند.

تینا تِنگ، تحلیلگر شرکت سی ام سی مارکتس در این باره گفت: قیمت نفت در پی کاهش ارزش دلار و صعود بازارهای سهام بزرگ جهان، کاهشی که ابتدای معاملات امروز آسیا داشت را متوقف کرد.

همزمان با انتظار معامله گران برای پیام مقامات بانک مرکزی آمریکا پس از پایان نشست سیاستگذاری در روز چهارشنبه، قیمت دلار روز سه شنبه، از بالاترین رکورد یک هفته گذشته در برابر سبدی از ارزهای رقیب عقب نشینی کرد. کاهش قیمت دلار، نفت را برای خریداران غیرآمریکایی ارزانتر می کند.

به گفته تِنگ، کاهش تولید اوپک پلاس و صادرات بالای نفت آمریکا هم از قیمت نفت پشتیبانی کرده است.

اوپک روز دوشنبه پیش بینی ها از تقاضای جهان برای نفت در میان مدت و بلندمدت را افزایش داد و اعلام کرد با وجود حرکت به سوی منابع انرژی تجدیدپذیر، ۱۲.۱ تریلیون دلار سرمایه گذاری برای تامین این تقاضا ضروری است.

محدودیت‌های کووید ۱۹ در چین باعث تعطیلی موقتی تفرجگاه دیسنی در شانگهای شده و نگرانیهایی را نسبت به تقاضای کمتر برای سوخت در چین برانگیخته است. محدودیت‌های سخت گیرانه پاندمی کووید باعث شده است فعالیت کارخانه در چین، در اکتبر کمتر شده و واردات از چین و کره جنوبی کاهش پیدا کند.

استفن اینس از شرکت مدیریت دارایی اس پی آی اظهار کرد: بازار در حال هضم پیامدهای جدیدترین قرنطینه کووید در چین است. با رسیدن ماه نوامبر، به اجرای تحریم واردات نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا نزدیک می شویم که روی عرضه و تقاضای جهانی نفت تاثیر خواهد گذاشت.

بر اساس گزارش رویترز، عاملی که مانع افزایش بیشتر قیمتهای نفت شد، آماری بود که نشان داد تولید نفت آمریکا در اوت به حدود ۱۲ میلیون بشکه در روز صعود کرده است که بالاترین میزان از زمان شیوع پاندمی کووید ۱۹ است.

طبق نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، این امر احتمالا به افزایش ذخایر نفت آمریکا به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در هفته منتهی به ۲۸ اکتبر منتهی می شود. آمار هفتگی ذخایر نفت و فرآورده های نفتی آمریکا روز سه شنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم و روز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *