کد خبر: 4647
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

“فوت همسر” علت سرپرست خانوار شدن بیش از ۷۰ درصد از زنان

“فوت همسر” علت سرپرست خانوار شدن بیش از ۷۰ درصد از زنان


قائم مقام سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه باید نگاه جامعه را نسبت به زن اصلاح و به آموزه‌های قرآن کریم بازگردیم، گفت: مسجد نخستین پایگاه اجتماعی مسلمانان است. اگرچه سازمان‌هایی مانند سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) خدمات رسانی می‌کنند ولی جای مسجد را هیچ سازمانی نمی‌تواند بگیرد.
به گزارش ایسنا، قاسم عبدالله زاده در نخستین گردهمایی مراکز دولتی، عمومی و مردم نهاد در حوزه زنان سرپرست خانوار افزود: تعداد زنان سرپرست خانوار بر اساس سرشماری‌های سال ۸۵ و ۹۰ از ۹٫۵ درصد به ۱۲٫۵ درصد افزایش یافته است. ۷۱٫۴ درصد زن بر اثر فوت همسر، ۱۷٫۶ زن بدسرپرست، ۲۰ درصد بر اثر طلاق و پنج درصد به علت ازدواج نکردن، سرپرست خانوار شده‌اند.
وی با بیان اینکه پایه و اساس خانواده در هر جامعه‌ای زن است، گفت: برخی نقش‌ها برای زنان و برخی دیگر برای مردان تعریف شده و ما نباید ادای یکدیگر را درآوریم. آیا ضرورت دارد که زنی راننده اتوبوس شود؟ اگر این کار به علت ضرورت زمانه است، اشکالی ندارد اما زمانی که شوهر گردن کلفت زن بیکار در خانه نشسته آیا لازم است زن کار کند؟
وی با اشاره به بانک اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار گفت: لازم است اطلاعات این دسته از زنان در سامانه جامع ایرانیان ثبت شود. سازمان ثبت احوال از سالهای ۶۹ تا ۷۰ روی بانک اطلاعاتی در حال کار کردن است و نباید منابع کشور را در جاهای مختلف هزینه کنیم.
قائم مقام سازمان بهزیستی افزود:‌ در سازمان بهزیستی بانک اطلاعاتی داریم اما مدیر ستاد توانمندسازی این سازمان به راحتی اطلاعات خود را در اختیار هر کس قرار نمی‌دهد.
عبدالله زاده در ادامه گفت: راه اندازی بانک اطلاعاتی اقدام خوبی است اما باید مبتنی بر کار کارشناسی باشد و اطلاعات در آن امنیت داشته باشد تا مورد سوء استفاده دشمن قرار نگیرد. علاوه بر آن لازم است بانک اطلاعاتی زمینه‌ هم افزایی دستگاه‌ها را فراهم آورد و امکانات را در مسیر همگرا هدایت کند.
وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی ۳۰۰۰ خیریه دارد اظهار کرد: ۷۳ هزار زن سرپرست خانوار را تحت پوشش داریم و یکی از برنامه‌های ما توانمندسازی ۱۰ تا ۱۲ درصد از آنها در هر سال است ولی زنان سرپرست خانواری که وارد چرخه خدمت گیری از سازمان بهزیستی می‌شوند بیشتر از خروجی‌هاست بنابراین لازم است نیروی همه دستگاه‌ها را در جهت ایجاد زندگی خوبی برای این دسته از زنان فراهم کنیم.
قائم مقام سازمان بهزیستی افزود: تخصیص بیمه‌های اجتماعی شروع شده ولی این کار دیر آغاز شده و جوابگوی نیازها نیست.
وی تصریح کرد:‌ اگر خانه داری به عنوان یک شغل شناخته می‌شد معضلات کمتری برای زنان سرپرست خانوار به وجود می‌آمد و آنان می‌توانستند بهتر در امور مشارکت داشته باشند چرا که نیمی از جمعیت ایران را زنان تشکیل می‌دهند و نمی‌توان همه مشکلات زندگی را به دوش مردان گذاشت.