کد خبر: 12394
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

فطانت خبر داد: افزایش هجوم سرمایه گذاران خارجی به ایران

فطانت خبر داد: افزایش هجوم سرمایه گذاران خارجی به ایران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در هفتمین کنفرانس بین المللی بازار سرمایه اسلامی با اشاره به از بین رفتن تحریم ها به صورت تدریجی گفت: نشانه هایی از افزایش سرمایه گذاری خارجی در ایران مشاهده شده است و طبق آخرین آمار صندوق بین المللی پول هجوم سرمایه گذاران خارجی به ایران با افزایش قابل توجهی رو به رو بوده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این افتتاحیه با تشکر از دست اندرکاران برگزاری این نشست بین المللی از جمله بانک توسعه اسلامی، موسسه آموزش و تحقیقات اسلامی و مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات سازمان بورس از دستاوردهای سازمان متبوع خود در زمینه ایجاد ابزارهای نوین در بازار سرمایه اسلامی تقدیر کرد.

دکتر محمد فطانت با اشاره به نقش مهم و ارزنده کمیته فقهی سازمان که مسوولیت طراحی و تدوین ابزارهای مالی اسلامی را به عهده دارد، گفت: این کمیته مسیری بسیار مطمئن برای دست یافتن به ابزارهای مالی مبتنی بر شریعت است که اینک دستاوردهای جدید آن در هفتمین کنفرانس بین المللی بازار سرمایه اسلامی بار دیگر قابل ارائه و عرضه است.

فطانت در ادامه به اهداف سه گانه این کنفرانس اشاره کرد و اظهار داشت: نخستین هدف، ارائه و تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن تجربیات گسترده و مناسب شرکت کنندگان در زمینه مالی اسلامی و بررسی روند انتقال از محمل ها و نهادهای بازار سرمایه سنتی به محمل های سرمایه گذاری نوین اسلامی است.

وی درباره دومین هدف برگزاری این کنفرانس بین المللی گفت: آشنایی سرمایه گذاران و متخصصان این صنعت از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی با ابزارهای نوین مالی از جمله ابزارهای اسلامی یکی دیگر از اهداف اصلی این نشست است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی ضرورت و نیاز به تنوع بخشی در سرمایه گذاری در سطوح مختلف از جمله در سطح بازارهای توسعه یافته، بازارهای نوظهور و بازارهای مقدم، همچنین بازارهای ملی و بین المللی و در نهایت تنوع بخشی و ابزارهای مالی سنتی با ارائه ابزارهای مالی نوین اسلامی را به عنوان سومین هدف این نشست برشمرد.

وی همچنین با اشاره به زمان برگزاری این کنفرانس با مصادف شدن آن با تلاش های دولت مردان برای برطرف کردن تحریم های ظالمانه و غیر منصفانه علیه ایران این موضوع را با اهمیت ارزیابی کرده و گفت: امروز ما شاهد تعداد فزاینده شرکتهای خارجی مایل به سرمایه گذاری در ایران هستیم چرا که بر اساس نظر کارشناسان اقتصادی جهان، کشور عزیزمان جزء یکی از اقتصادهای در حال رشد بسیار سریع است که زمینه های مناسب و گسترده برای همکاری و سرمایه گذاری در آن وجود دارد. از این رو سازمان بورس و اوراق بهادار باید آمادگی ها و ظرفیت های لازم و شایسته را برای مواجه با این مهم در بازار سرمایه کشور فراهم آورد.

وی در خصوص افزایش روند سرمایه گذاری خارجی اظهار داشت: با از بین رفتن تحریم ها به صورت تدریجی نشانه هایی از افزایش سرمایه گذاری خارجی در ایران مشاهده شده است و طبق آخرین آمار صندوق بین المللی پول هجوم سرمایه گذاران خارجی به ایران با افزایش قابل توجهی رو به رو بوده است. فطانت در خصوص پیش بینی های موسسه گلدمن ساکس بیان داشت: طبق پیش بینی های این موسسه ایران یازدهمین کشوری خواهد بود که به رشد اقتصادی سریع و توسعه روز افزون دست خواهد یافت. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مزایای دوره های بازار سرمایه اسلامی گفت: تبادل تجربیات در خصوص شریعت و بازارهای مالی – اسلامی و معرفی ابزارهای مالی – اسلامی و شناسایی آن به دنیا از جمله مهمترین مزایای این دوره ها خواهد بود.