کد خبر: 7114
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳

عرضه کل طلای بزرگترین معدن خاورمیانه در بورس کالای ایران

عرضه کل طلای بزرگترین معدن خاورمیانه در بورس کالای ایران

هفته گذشته معدن طلای زرشوران با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری و مهدی کرباسیان، رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان بزرگترین کارخانه طلای خاورمیانه افتتاح شد که به نظر می‌رسد این طلا قرار است در بورس کالای ایران به فروش برسد

بررسی‌ها از میزان طلای موجود در این معدن بیانگر آن است که زرشوران با ظرفیت استخراج سه تن طلا در سال کار می کند اما با آغاز طرح توسعه ای این معدن در دو سال آینده این ظرفیت به شش تن می رسد.

جالب اینجاست که در بررسی های گذشته پیش بینی می شد این معدن 55 تن طلا داشته باشد اما اکنون به 110 تن رسیده که به گفته مسوولان با اتخاذ مجوزهای حفاری در عمق 10 هزار متری ظرفیت ذخیره طلای این معدن به 150 تن هم می رسد.

رییس ایمیدرو در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص چگونگی فروش طلای استخراج شده از معدن زرشوران گفت: به دلیل وجود دو فاکتور بسیار مهم در معاملات بورس کالای ایران یعنی شفافیت قراردادها و رقابت عادلانه خریداران ما همانند سنگ آهن ترجیح می دهیم تا طلای بزرگترین معدن خاورمیانه را از بازاری شفاف و قانونمند همچون بورس کالای ایران به فروش برسانیم.

مهدی کرباسیان افزود: تقویت بورس کالای ایران، سلامت اقتصادی و شفافیت در آمارها را به دنبال دارد به طوریکه در معاملات بورس کالا منافع اصلی به تولیدکنندگان می رسد.

وی در پاسخ به این پرسش که نخستین محموله طلای معدن زرشوران چه زمانی در بورس کالا عرضه می شود؟ گفت: این معدن به تازگی افتتاح شده و کمی زمان می برد تا تولید روزانه طلا در زرشوران به میزانی ثابت و معقول برسد که به محض استخراج مناسب طلا به صورت روزانه، شمش طلای زرشوران روی تابلوی بورس کالا می رود. همچنین ظرفیت تولید سالانه طلا در این معدن سه تن شمش با عیار 24 است.

رییس ایمیدرو با اشاره به اینکه معدن طلای موته سال هاست طلای خود را در بورس کالا به فروش می رساند، اظهار کرد: ایمیدرو از نحوه فروش سنگ آهن صادراتی و رقابت خریداران در بورس کالا نیز رضایت داشته و امیدواریم طلای زرشوران نیز به شیوه ای مناسب و رقابتی در بورس کالا دادوستد شود.

براساس این گزارش، کارخانه طلای زرشوران را باید به عنوان اولین کارخانه بومی بزرگ مقیاس در سطح جهان دانست که با بهره گیری از فناوری داخلی به تولید طلا با روش شیمیایی می پردازد. مجتمع معدن طلای زرشوران در فاصله 35 کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

آمارها نشان می دهد که طی هشت ماهه سال جاری معاملات شمش طلا در بورس کالای ایران نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است که گویای رونق معاملات این کالا در این بورس است.

مجموع معاملات انواع شمش طلا طی هشت ماهه منتهی به 30 آبان ماه سال جاری، 175 کیلوگرم بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب رشد 548 و 468 درصدی را نشان می دهد. ارزش معاملات شمش طلا در سال جاری معادل 211 میلیارد و 500 میلیون ریال بوده است.