کد خبر: 5074
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

ظریف: مهمترین دلواپسی‌ام شرمندگی مقابل مردم است

ظریف: مهمترین دلواپسی‌ام شرمندگی مقابل مردم است

محمد جواد ظريف گفت: احساس مي‌کنم هنوز تصميم جدي و فهم و درک جدي از ميزان اين خطر ايجاد نشده که آمريکايي‌ها وارد حرکت جدي عليه اين گروه شوند.
به گزارش ايسنا وزير امور خارجه کشورمان درباره همکاري ايران با آمريکا در مبارزه با داعش گفت: آمريکايي‌ها تا امروز به خاطر معيارهاي دوگانه‌اي که داشتند خيلي در اين بحث جدي نبودند. آنها مدت‌ها در سوريه از داعش به اشکال مختلف حمايت کردند و الان نمي‌توانند تصميم بگيرند با شعارهايي که پشت سر هم مطرح و خودشان را گرفتار آن کردند چکار کنند.
وي افزود: اين گروه خطرناکي است که يک روز خطر آن متوجه عراق بود بعد به سوريه و دوباره به عراق پرداخته و فردا اين خطر متوجه ساير کشورهاي منطقه و شايد سراسر منطقه باشد. احساس مي‌کنم هنوز تصميم جدي و فهم و درک جدي از ميزان اين خطر ايجاد نشده که آمريکايي‌ها وارد حرکت جدي عليه اين گروه شوند.
وزير خارجه با بيان اين که جمهوري اسلامي ايران از ابتدا متوجه اين خطر بوده، خاطرنشان کرد: اين که رئيس‌جمهور سال گذشته پيشنهاد جهان عليه خشونت و افراط را بيان کرد با عنايت به شناخت واقع بينانه از اين خطر بود.
ظريف با بيان اين که مقام معظم رهبري همواره بر خطر تحجر و افراط تأکيد کرده‌اند،خاطرنشان کرد: ما از ابتداي اين حرکت وحشيانه در کنار مردم عراق چه مردم شيعه چه برادران و خواهران اهل تسنن و چه برداران و خواهران کرد در عراق بوديم و توانستيم با همکاري مانع از گسترش اين خطر شويم، ولي اين خطر کل منطقه را تهديد مي‌کند و نياز به يک همکاري بين‌المللي دارد.
وزير امور خارجه که در مشهد حضور دارد، در گفتگو با يک برنامه تلويزيوني با بيان اين که ناهار کاري امروز را با وزير امور خارجه دانمارک خواهم خورد، گفت: وزير امور خارجه دانمارک شب گذشته وارد مشهد شده است. ديدار با وي را در مشهد انجام خواهيم داد چرا که جلسه هيات دولت امروز در اين شهر برگزار مي‌شود.
ظريف گفت: وزير امور خارجه دانمارک ديشب پس از ورود به مشهد به صحن امام رضا(ع) مشرف شده و از جمعيت حاضر در صحن بسيار تعجب کرده است.
وزير امور خارجه با بيان اين که مهمترين آرزويش اين است که خدا عاقبت همه را به خير کند، گفت: آرزو دارم در اين چند صباحي که خدا اين مسئوليت و وظيفه را براي خدمت به مردم به بنده عنايت کرده بتوانم از حقوق مردم ايران پاسداري کنم و شايد اگر خدا کمک کند مشکلات را کم کنيم.
ظريف در پاسخ به اين که مهمترين دلواپسي‌تان چيست، گفت: مهمترين دلواپسي‌ام اين است که خدا نکند آدم نتواند از پس مسئوليت بر بيايد و در برابر مردم و خدا و اولياي خدا شرمنده شود.
وي درخصوص آرامشي که در کلام و رفتارش است، تصريح کرد: همه ما آرامشمان از اين است که به خدا و معصومين توکل و توسل داشته باشيم و هر بار دلم مي‌گيرد ياد اين آيه مي‌افتم اليس الله بکاف عبده. اين آيه دل آدم را قرص مي‌کند.