کد خبر: 7216
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۳
گروه : ایران

طلا: با نیت اتمام حجت وارد مذاکرات شده‌ایم

طلا: با نیت اتمام حجت وارد مذاکرات شده‌ایم

یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 1+5 به دنبال این نیست که با ما یک توافق مناسبی را انجام دهد، گفت: آژانس ابزاری است برای بازی کردن آنچه قدرت‌های بزرگ و مستکبر می‌خواهند.

حسین طلا در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی از گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تاثیرگذاری آن بر مذاکرات، گفت: با توجه به اینکه موعد توافق نهایی نزدیک است و از سوی دیگر در انتخابات اخیری که در آمریکا صورت گرفت جمهوریخواهان اکثریت کرسی‌ها را به دست آوردند این مساله در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی افزود: واقعیت این است که ایران در راستای آنچه که در گزارش آمده به تمام توافقات و تعهدات خود عمل کرده است اما متاسفانه آنچنان که باید و شاید طرف غربی حاضر نیست که به تعهداتش عمل کند.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: البته یک نکته وجود دارد و آن، اینکه کسی که ادعایی می‌کند باید خود اثبات کند اما اینکه برای ایران محدودیت‌هایی ایجاد کردند نشان دهنده این است که 1+5 به دنبال این نیست که با ما یک توافق مناسبی را انجام دهد در حقیقت به دنبال اینکه رفع نگرانی کند، نیست.

وی با تاکید بر اینکه ما به آنچه که توافق کرده‌ایم تا به حال عمل کرده اما متاسفانه آنها اقدامی نکرده‌اند، اظهار کرد: بارها اعلام کرده‌ایم حضور ما در مذاکرات بر اساس یک راهبرد بوده نه از سر فشارها و تحریم‌ها. در واقع با نیت اتمام حجت وارد مذاکرات شده‌ایم.

این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر ایران امروز در عرصه‌های مختلف از جمله نانو، موشکی، پزشکی و ... قدرتمند است همه اینها را در شرایط تحریم به دست آورده است.

طلا درباره اینکه چرا آژانس از ارائه اسناد خودداری کرده و هر بار سوالات متعددی را اضافه می‌کند و آیا این مساله نتیجه فشارهای برخی کشورها بر این نهاد فنی است؟ گفت: آژانس یک بازیچه است و در حقیقت ابزاری است برای بازی کردن آنچه قدرت‌های بزرگ مستکبری می‌خواهند.

وی خاطرنشان کرد: با ارائه گزارش‌های متناقضی که صورت می‌دهند نشان می‌دهند که خودشان تا این اندازه استقلال رای ندارند و هر بار به این نگاه می‌کنند که برای آنها چه چیزی دیکته می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما از همکاری با آژانس هزینه‌های بسیاری را داده‌ایم. اطلاعات دانشمندان ما و همین‌طور اطلاعات فنی ما بیرون رفت و ما اگر امروز بسیاری از شهدا را در کنار خود نداریم به خاطر همین اعتمادهاست لذا فکر می‌کنم خیلی نمی‌توان به آژانس امید داشت.

این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما باید از گزارشات آژانس استفاده کرده و با پاسخ‌ها حقانیت خودمان را اثبات کنیم و اکنون که این گزارش در فضای رسانه‌ای و در جهان منتشر شده ما هم می‌توانیم با استفاده از این فضا پاسخ‌هایی را به آنها داده و عملا حقانیت خودمان را اثبات کنیم.