کد خبر: 6828
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳

طراحی ۳ نوع هواپیما کلید خورد

طراحی ۳ نوع هواپیما کلید خورد

رئیس سازمان صنایع هوایی ایران با اشاره به طراحی ۳ نوع هواپیما، گفت: در زمینه پهبادهای تجاری، شرکت‌های بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند‎.

‎منوچهر منطقی با اشاره به برگزاری هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و هوانوردی ایران در کیش، گفت: در این نمایشگاه ما در ۴ حوزه محصول، خدمات، شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه ها و حوزه توسعه روابط بین الملل و صادرات تمرکز کردیم‎.
‎وی با اشاره به ساخت انواع بالگرد و با مشارکت بیشتر بخش خصوصی، اظهار داشت: تا سال ۲۰۲۵ پیش بینی شده است که ۷۰ درصد هواپیماها در حوزه تجاری، فعالیت دارند و کارهای مراقبت از خطوط لوله های نفت، محیط زیست و دیگر موارد را انجام می دهند و ما به دنبال این هستیم تا در این حوزه وارد شویم‎.
‎رئیس سازمان صنایع هوایی ایران با اشاره به اینکه هواپیماهای هوانوردی عمومی هم از دیگر حوزه هایی است که وارد می شویم، گفت: موضوع شرکت‌های دانش بنیان هم از دیگر مواردی است که قصد داریم با تقویت شرکت‌های خصوصی آنها را فعال کنیم‎.
‎وی تصریح کرد: در بخش موتورهای پیستونی طرح‌هایی را به بخش خصوصی واگذار کردیم و به دنبال این هستیم که اگر بخش خصوصی آمادگی داشت، ساخت توربین‌ها را هم به این بخش اضافه کنیم‎.
‎منطقی با اشاره به اینکه ۲۷ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند، گفت: ۵۰۰ شرکت دیگر هم نیز آمادگی ورود به این بخش را دارند، همچنین ۱۰ درصد از این شرکت‌ها در نمایشگاه حاضر می‌شوند‎.
‎وی با اشاره به طراحی هواپیما، اظهار داشت: هواپیماهایی که در کلاس بیستم طراحی می‌شوند هم با توجه به انتقال تکنولوژی ای که انجام شده توانایی بسیاری داریم و مدارک بین المللی را هم کسب کرده ایم، همچنین در زمینه توسعه همکاری برای هواپیماهایی با وزن بالاتر هم وارد شده است‎.
‎منطقی درخصوص ساخت پهباد هم اظهار داشت: با توجه به روندی که در دنیا برای استفاده از این مجموعه به وجود آمده، در این نمایشگاه برای اولین بار موضوع پهباد مطرح می شود.‏
وی از طراحی هواپیماهای عمومی با وزن بیش از ۲۰ تن با مشارکت کشورهای غربی و شرقی خبر داد و افزود: هواپیماهای ۲ تا ۶ نفره هم در این سازمان طراحی می شود، همچنین برای هواپیماهای ۱۵۰ نفره هم وارد طراحی شدیم و با توجه به اینکه ۵۷ درصد از ناوگان دنیا را این هواپیماها به خود اختصاص می دهند، بنابراین امیدواریم که با مشارکت بخش خصوصی در این حوزه وارد شویم. این نمایشگاه از تاریخ ۲۷ تا ۳۰ آبان ماه در جزیره کیش برگزار می‌شود‎.