کد خبر: 135433
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

صادرات نفت ونزوئلا ۱۳ درصد ریزش کرد

صادرات نفت ونزوئلا ۱۳ درصد ریزش کرد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، صادرات نفت ونزوئلا در دومین ماه سال جاری میلادی به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه اتاق‌های بازرگانی و افرادی که صادرات نفت این کشور را تسهیل می‌کردند کاهش یافت. نفت اصلی‌ترین راه درآمد رژیم نیکلاس مادورو است.

صادرات نفت ونزوئلا در ماه فوریه تا ۴۱۸۸۵۷ بشکه در روز پایین آمد که ۱۳ درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشت. آمریکا در اواسط ژانویه شرکت تجارت نفت المنتو متعلق به مالت و شرکت سوئیس اویل در ژنو را به‌خاطر تسهیل تلاش‌های مادورو برای دور زدن تحریم‌ها، در لیست سیاه خود قرار داد.

این دو شرکت به ونزوئلا در فروش نفتی که توسط آمریکا تحریم شده بود کمک می‌کردند. شرکت المنتو در نقض تحریم‌های آمریکا از شرکت ملی نفت ونزوئلا نفت خریداری می‌کرد و آن را در بازار می‌فروخت. شرکت سوئیس اویل هم به شرکت نفت ونزوئلا کمک می‌کرد نفت خود را با افزودنی‌های شیمیایی ترکیب کرده و آن را با عنوانی غیر از نفت ونزوئلا به فروش برساند.

ونزوئلا که یکی از اعضای موسس اوپک است، از دو سال پیش که تحریم‌های آمریکا آغاز شد، به شرکت‌های کمتر شناخته‌شده‌ای مثل هانگژو انرژی و اریاستون گروپ برای فروش نفت خود متوسل شده است.

از زمانی که شرکت نفت ملی چین و شرکت رزنفت روسیه تجارت خود با کاراکاس را متوقف کرده‌اند، مادورو روابط خود با ایران، کشور دیگر تحت تحریم‌های آمریکا را افزایش داده است. این کشور آمریکای جنوبی همچنین به نفتکش‌هایی وابسته است که فرستنده‌های خود را هنگام نزدیک شدن به بنادر نفتی خاموش می‌کنند تا ردیابی نشوند. بیشتر صادرات نفت ونزوئلا به چین فرستاده می‌شود و برخی محموله ها هم به کوبا می‌روند.