کد خبر: 177119
تاریخ انتشار: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

صادرات سیب به ازبکستان و ترکمنستان ۲۰ برابر شد

صادرات سیب به ازبکستان و ترکمنستان ۲۰ برابر شد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، دو کشور آسیای مرکزی یعنی ازبکستان و ترکمنستان در ۴ ماهه اول سال ۲۰۲۲ واردات سیب ایرانی خود را چندین برابر کرده اند.

ترکمنستان با خرید ۱۹.۵ هزار تن از این میوه ایران، در این مدت جزو پنج کشور بزرگ واردکننده سیب ایرانی در جهان شد.صادرات سیب ایرانی به این کشور نسیت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱؛ تقریبا ۲۲ برابر شده است

ازبکستان نیز با واردات ۱۳ هزار تن در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۲۲، در رتبه ششم واردکنندگان سیب از ایران قرار گرفت که ۲۱ برابر بیشتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۱ است.

به‌طور کلی حجم صادرات سیب از ایران در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۲ نسبت به سال گذشته تقریباً ۱۹ درصد کمتر است که ناشی از کاهش برداشت سیب کشور در سال ۲۰۲۱ به دلیل تأثیر منفی سرمازدگی بهاره است. با این حال، صادرات به کشورهای آسیای میانه که در آن سرمای شدید و همچنین کاهش محصولات زراعی وجود داشت، به شدت افزایش یافت.

آندری یارماک، اقتصاددان توضیح می‌دهد که یک انگیزه اضافی برای رشد عرضه سیب ایرانی، توقف  صادرات محموله‌های سیب از اوکراین در پایان فوریه، پس از حمله روسیه به خاک این کشور بود.

لازم به ذکر است که علاوه بر ازبکستان و ترکمنستان، واردکنندگان دیگر مانند امارات (۴۲ درصد)، پاکستان (۷۵ درصد) و کویت (۷۳ درصد) نیز حجم خرید سیب ایرانی را در سال ۲۰۲۲ افزایش دادند.

اما کاهش صادرات سیب از ایران به بازارهای بزرگی مانند عراق، هند و روسیه مشاهده می‌شود.