کد خبر: 6484
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۳

صادرات تخم مرغ به صرفه نیست/ کشور با انباشتگی تخم مرغ روبرو شده است

صادرات تخم مرغ به صرفه نیست/ کشور با انباشتگی تخم مرغ روبرو شده است

طلاکش گفت: متأسفانه روسیه تعرفه سنگین 25 درصدی بر صادرات تخم مرغ گذاشته و باتوجه به امکانات حمل و نقل‌ها و همچنین عدم تخصیص یارانه صادراتی، صادرات مقرون به صرفه نیست                                                                                                                                                                           فرزاد طلاکش اظهار داشت: در سال‌های اخیر نیز اتاق‌های تهران و ایران نیز زمینه صادرات تخم مرغ به کشورهای دارای مزیت صادراتی را فراهم ننموده و متأسفانه خود صنف تولید کننده تخم مرغ باید از خود جهت صادرات هزینه کند.  
 
وی افزود: درحال حاضر برای صادرات تخم مرغ دولت باید کیلویی 400 تومان برای صادرات یارانه بپردازد که این کار به دلیل عدم تخصیص بودجه صورت نمی‌گیرد.  
 
طلاکش با اشاره به اینکه فقط دوبار جایزه صادراتی برای تخم مرغ در نظر گرفته شده اضافه کرد: جایزه نیازمند برنامه‌ریزی دولت و وزارت جهاد کشاورزی، است زیرا درحال حاضر کشور با انباشتگی تخم مرغ روبرو شده است.  
 
دبیر ستاد کشور ترویج تخم مرغ با بیان این مناطق شمالی و شمال غرب بیشتر از تخم مرغ رسمی استفاده می‌کنند تصریح کرد: چون خانوارهای مناطق شمالی بیشتر پرنده و مرغ نگهداری می‌کنند که این مسئله سبب شد تنها 1 واحد تولیدی در گیلان و 12 واحد در مازندران داشته باشیم.  
 
وی در پایان یادآور شد: درحال حاضر ما می‌توانیم با کیفیت بالایی که در زمینه تخم مرغ داریم و همچنین با حمایت اتحادیه اروپا که پروانه است ندارد به ما بدهند نیز به این اتحادیه صادرات تخم مرغ داشته باشیم.