کد خبر: 180074
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
گروه : هفت جهان

سهم ۴ درصدی هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد در تأمین برق کشور

سهم ۴ درصدی هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد در تأمین برق کشور

نیروگاه پاسارگاد قشم با ظرفیت ۳۲۰ مگاوات افتتاح شد

‎ نیروگاه پاسارگاد قشم با توان اسمی ۳۲۰ مگاوات روز پنجشنبه (۲۹ اردیبهشت ماه) در حالی توسط رییس دولت سیزدهم به صورت رسمی افتتاح شد که بهره برداری کامل از این نیروگاه سهم گروه گسترش انرژی پاسارگاد در تامین برق کشور را به حدود چهار درصد رساند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، گروه گسترش انرژی پاسارگاد تاکنون توانسته است با احداث چند نیروگاه در کشور از جمله نیروگاه ارومیه با ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات، نیروگاه شریعتی مشهد با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات،  نیروگاه خوی با ظرفیت ۳۷۰ مگاوات، نیروگاه خورشیدی دامغان با ظرفیت ۱۰ مگاوات و نیروگاه سیرجان با ظرفیت ۴ مگاوات، ۴ درصد برق کشور را تامین کند.

با توجه به نزدیک شدن به فصل گرما و بالا رفتن مصرف برق در کشور، اضافه شدن ظرفیت نیروگاه پاسارگاد قشم به شبکه سراسری برق، می تواند کمک بزرگی به تامین برق مورد نیاز کشور باشد.

سید حسن مداحی، مدیرعامل شرکت قشم مولد، در این باره گفت: نیروگاه پاسارگاد با توان اسمی ۳۲۰ مگاوات که اوایل اردیبهشت ماه به شبکه سراسری برق متصل و نیز به طور رسمی افتتاح شده، دارای چند ویژگی مهم است.

مداحی با بیان اینکه این پروژه از هیچ منبع مالی و تسهیلات دولتی نظیر صندوق توسعه و صندوق ذخیره ارزی استفاده نکرده است، افزود: تمام سرمایه این پروژه به میزان ۹۵ میلیون یورو توسط شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تامین شده است.

وی به داخلی سازی بزرگترین ترانسفورماتور قدرت به ظرفیت ۴۰۰ مگاولت آمپر و وزن ۳۰۰ تن نیز اشاره کرد و گفت: این ترانسفورماتور برای نخستین بار در داخل کشور ساخته شده و در این نیروگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

مداحی همچنین از زمان اجرای پروژه به عنوان سومین ویژگی مهم این نیروگاه نام برد و اظهار کرد: پروژه ساخت این نیروگاه ۳۲۰ مگاواتی از نقطه شروع و طراحی تا تامین و اجرای کامل حدود ۱۸ ماه طول کشید که برای ساخت یک نیروگاه در این ظرفیت رکورد محسوب می شود.

به گفته وی شرکت موننکو ایران به عنوان مشاور طرح، شرکت هیربدان به عنوان پیمانکار اصلی، شرکت طلوع انرژی و جویبار اندیشه نیرو به عنوان مشاور مدیریت در این پروژه مشغول فعالیت بوده‌اند.

مداحی با اشاره به نزدیک شدن فصل گرما و افزایش مصرف برق کشور به‌ویژه در منطقه جنوب و قشم که به دلیل وجود صنایع مختلف و استفاده از دستگاه های خنک کننده، بیشتر نیز می شود، تاکید کرد: نیروگاه پاسارگاد قشم می‌تواند به تامین برق کشور کمک بزرگی کند.

گفتنی است در دوره ساخت این نیروگاه ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و یک‌هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم مشغول کار بوده‌اند و پس از بهره‌برداری نیز ۱۰۰ نفر در این نیروگاه شاغل هستند.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم، حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از این جزیره را شامل می‌شود.

این منطقه به دلیل قرارگیری در نقطه‌ای کلیدی از کریدور ترانزیتی شمال – جنوب، دسترسی به کریدور پروازهای بین‌المللی شرق – غرب و تسهیلات بندری آن، که به نوعی مکمل بندر شهید رجایی است، نقش پررنگی در تجارت و بازرگانی جهانی دارد؛ بنابراین نیروگاه سیکل ترکیبی پاسارگاد قشم یکی از پروژه‌های زیرساختی مهم برای توسعه جزیره به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.