کد خبر: 7113
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳
گروه : جهان انرژی

زنگنه:برخی تفاوت بنزین یورو۴ با بنزین پتروشیمی را نمی دانند!

زنگنه:برخی تفاوت بنزین یورو۴ با بنزین پتروشیمی را نمی دانند!

وزیر نفت با بیان این که بنزین پتروشیمی دیگر توزیع نمی شود، گفت: برخی تفاوتی بین بنزین با استاندارد یورو 4، یورو دو و غیر استاندارد قائل نیستند در حالی که این یک تجربه جهانی است

بیژن زنگنه افزود: گاز طبیعی با زحمات زیاد 1500 کیلومتر را طی کرده و به مناطق مسکونی رسیده و هزینه های زیادی در این زمینه می شود.

وزیر نفت اظهار کرد: وقتی هوا سرد می شود مشکل کمبود گاز و افت فشار داریم و نیروگاه های ما دچار مشکل می شود. همچنین صنایع ما همچون فولاد مبارکه نیز به مشکلاتی برخورد می کنند.

وی در ادامه یادآور شد: از سال 84 به بعد با عقب ماندگی هایی در استفاده از منابع انرژی مشترک با قطر روبرو شدیم اما تا دو تا سه سال آینده از نظر تولید به قطر می رسیم. قطری ها از منظر تکنولوژی اوضاع بهتری دارند اما ما نیز در بخش حفاری وضعیت بدی نداریم.

وزیر نفت درباره وضعیت بنزین های پتروشیمی و تاثیر آن در آلودگی هوا به تلاش های معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست اشاره کرد و گفت: وی کار مهمی کرد و سخت و مردانه اصرار داشت که استاندارد یورو 4 برای توزیع بنزین در کلان شهرها رعایت شود که کار سخت و پر هزینه بود. اینکه بنزین یورو 4 تولید کرده و به شهرها برسانیم و واردات داشته باشیم کار سختی است.

وی با اشاره به برخی نقد ها در باره استفاده نکردن از بنزین تولید پتروشیمی تصریح کرد: این که کسی معتقد است که بنزین یورو 4 با یورو 2 و غیر استاندارد تفاوتی ندارد، قابل فهم نیست.

برخی می گویند بنزین قبلی با بنزین یورو 4 فرقی ندارد. ما خوشحال می شویم خانم ابتکار را این افراد قانع کنند و دولت این مصوبه را بردارد و بگویند هر بنزین تولیدی را برای مصرف به شهرهای مختلف بفرستیم.

زنگنه با بیان اینکه این یک تجربه جهانی است، گفت: بنزین پتروشیمی را دیگر توزیع نمی کنیم. در خریداری بنزین یورو 4 در مقابل تولید بنزین پتروشیمی ارز خارج شده با صادرات برابر است.

وی اظهار کرد: ما لجبازی با کسی نداشته و سیاسی کاری نداریم و بحث ما حرفه ای است. کیفیت گازوییل را بهبود داده ایم.

وی با بیان اینکه تمام آلودگی تهران به دلیل مصرف بنزین نیست،گفت که آلودگی حاصل استفاده از سوخت های غیرمتعارف از سوی برخی کارخانه ها، استفاده از خودروهای غیر استاندارد با مصرف بنزین و تعدد خودروها در پایتخت از دلایل دیگر آلودگی هوا است.