کد خبر: 9874
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

رییس پلیس راهور پایتخت: جریمه ریالی عابران پیاده منتفی است

رییس پلیس راهور پایتخت:  جریمه ریالی عابران پیاده منتفی است

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ آخرین وضعیت اجرای طرح جریمه عابران پیاده را تشریح کرد.

سرهنگ تیمور حسینی در گفت و گو با ایسنا درباره اینکه آیا عابران پیاده به سبب تخلفاتی که انجام می‌دهند جریمه خواهند شد یا خیر گفت: فعلا به جای جریمه عابران پیاده از عنصر و قابلیت اقناع آنان استفاده خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به جز توصیه و تذکر و درخواست از عابران برای رعایت قوانین اقدام دیگری انجام نخواهیم داد گفت: خوشبختانه بخش اعظمی از عابران نیز به قوانین احترام گذاشته و همکاری‌های لازم را با پلیس دارند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با بیان اینکه در حال حاضر جریمه ریالی عابران پیاده منتفی است خاطر نشان کرد: البته عابران نیز باید این موضوع را بدانند که اگر در پی بی دقتی یا عدم رعایت قوانین از سوی خودشان دچار حادثه‌آی شوند سهم آنان در تصادفات لحاظ خواهد شد. به عنوان مثال اگر یک عابر در زمان قرمز بودن چراغ بخواهد از عرض خیابان عبور کند و خدای نکرده حادثه‌ای برایش رخ دهد قطعا در بروز این سانحه مقصر است و سهمش نیز در رسیدگی‌های بعدی در نظر گرفته خواهد شد.

سرهنگ حسینی درباره اینکه برخی از ماموران زمان چراغ قرمز برای عابر را به حدی بالا می‌برند که در عابر حوصله منتظر ماندن باقی نمی‌ماند گفت: این موضوع را رد نمی‌کنم اما ما توجه ویژه‌ای به احترام به عابران پیاده داریم و به همین دلیل از تمامی همکارانم خواسته‌ام که برای چراغ‌های راهنمایی و رانندگی زمان طولانی را لحاظ نکنند تا عابران هم بتوانند پس از مدت کمی توقف و انتظار از عرض خیابان عبور کنند

وی ادامه داد: اغلب چراغ های راهنمایی و رانندگی ما هوشمندند و تایمر آن به شکل اتوماتیک تنظیم می‌شود اما این دستور برای چراغ‌هایی است که یا توسط خود ماموران کنترل شده یا در موارد ضروری از حالت اتوماتیک به کنترل دستی درآمده است.

وی همچنین درباره تعداد تقاطع‌های هوشمند در پایتخت نیز به ایسنا گفت: هم اکنون ۸۰۰ تقاطع هوشمند در پایتخت داریم.