کد خبر: 4871
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳

روغن پالم بلای جان حیوانات در جنگل‌های اندونزی

روغن پالم بلای جان حیوانات در جنگل‌های اندونزی


یک کارشناس حفاظت از اورانگوتان‌ها از صنایع غذایی استرالیا خواست تا تلاش‌های خود را برای مقابله با فعالیت صنایع روغن پالم سرعت ببخشند.
به گزارش ایسنا، "یان سینگلتون"، سرپرست برنامه نجات اورانگوتان‌های سوماترایی گفت: راه‌اندازی کارخانجات ناپایدار روغن پالم بسیار از حیوانات از جمله گوریل‌ها، فیل‌های سوماترایی، کرگدن‌ها و ببرها را با خطر جدی انقراض روبرو کرده است.
اکوسیستم وسیع "لوسر" در شمال سوماترا تنها نقطه زمین است که در آنجا اورانگوتان‌ها، فیل‌ها، کرگدن‌ها و ببرها همزیستی مسالمت‌آمیزی دارند. با این حال دولت محلی استان "آسه" با برنامه‌های توسعه راه، فعالیت کارخانجات روغن پالم، صنایع الواربری و معدن در این اکوسیستم غنی موافقت کرده و با وجود اعتراضات دولت مرکزیِ اندونزی، عملیات ساخت و ساز در این منطقه آغاز شده است.
به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، سینگلتون این وضعیت را برای گونه‌ها و جانوران در معرض تهدید، وخیم قلمداد کرده و هشدار داد با ارائه این طرح‌ها علاوه بر نابودی کامل کرگدن‌های سوماترایی، تنها چند صد اورانگوتان باقی خواهد ماند. در حال حاضر ۶۷۰۰ اورانگوتان سوماترایی در این منطقه وجود دارند که عمدتا در جنگل‌های متراکم و حاره‌ای شمال جزیره سوماترا زندگی می‌کنند اما شمار این اورانگوتان‌ها به دنبال پاکسازی جنگل‌ها از درختان که اغلب آنها توسط کارخانجات تولیدکننده روغن پالم صورت گرفته به شدت کاهش یافته است.
سینگلتون هشدار داد: در صورتی که برنامه‌های توسعه‌ای در "آسه" از سوی دولت مرکزی تصویب شوند، این مساله ضربات جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی و اجتماعی به همراه خواهد داشت و اعلام تعهدات اندونزی در تلاش برای کاهش انتشار آلاینده‌های کربن را به استهزا خواهد کشید.