جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 8494 13:59 1393/10/12
روحانی:  راه نجات ما مسلمانان بازگشت به قرآن است

روحانی: راه نجات ما مسلمانان بازگشت به قرآن است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
روحانی:  راه نجات ما مسلمانان بازگشت به قرآن است

روحانی: راه نجات ما مسلمانان بازگشت به قرآن است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه باید به قرآن برگردیم، گفت: راه نجات ما مسلمانان بازگشت به قرآن است

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه درمراسم آغاز به کار پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان که درمرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد،افزود: ما مسلمانان روزی عقب ماندیم و از پیشرفت فاصله گرفتیم که از قرآن جدا شدیم

وی ادامه داد:راه هدایت، پیشرفت، توسعه، تمدن، وحدت، برادری، اتحاد ومسیر خودباوری ما قرآن است و مگر مسلمانان در قرون اولیه دروازه های علم را نگشودند؟ مگر بزرگترین تمدن بشری به دست مسلمانان جهان ساخته نشد؟

وی افزود: به فال نیک می گیرم که سرآغاز پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان که از 47 کشور جهان در آن حضور دارند در روزآغاز امامت ولی الله العظم امام عصر(عج) و در آستانه هفته وحدت و میلاد مبارک رسول گرامی اسلام و همچنین در اولین روز سال میلادی که ایام به نام عیسی- مسیح، روح الله و کلمه الله نیز است مقارن شده است.

روحانی اضافه کرد: انس با قرآن، آن هم اگر از نسل جوان و آن هم از دانشگاه و دانشگاهیان باشد، جلوه ای خاص دارد؛ مهمترین پیوند جهان اسلام ومسلمانان جهان بی تردید قرآن مجید است؛ مناسک ما هم ما را به هم پیوند می دهد؛ صلاه و زکات، حج و جهاد، امر به معروف و نهی از منکر ما را به یکدیگر نزدیک و متصل می کند.

روحانی تصریح کرد: مراسم بسیار مهم عبادی و سیاسی حج هم مظهر وحدت مسلمانان است؛ عشق به پیامبر و خاندان پیامبر هم مایه وحدت ما مسلمانان است اما بی تردید قرآن ثقل اکبر است.

رییس جمهوری افزود: آنچه مایه هدایت ما مسلمانان بعد از دوران حیات پیامبر عظیم الشان اسلام است، بی تردید کتاب خداوند، عترت و خاندان رسالت است.

وی گفت: شاید در میان همه ادیان آسمانی، آن کتاب آسمانی حفظ شده و دست نخورده و تحریف نشده، فقط قرآن مجید است؛ امروز درمیان مردم کتب آسمانی دیگری نیز وجود دارد؛ تورات و انجیل نیزهست اما کتابی که به همان صورتی که نازل وبه همان ترتیبی که پیامبر از لحاظ تنظیم خواسته است- که از سوره حمد آغاز می شود و با سوره ناس ختم می شود- آن کتابی است که یک آیه آن، یک سطر آن، یک کلمه آن، یک حرف و یک اعراب آن دست نخورده ، قرآن مجید کتاب ما مسلمانان است.

رییس جمهوری در ادامه گفت: این کتاب تنها برای ما مسلمانان مایه رحمت نیست، این کتاب مایه رحمت، برکت و نور برای همه مردم جهان و تاریخ بوده، هست و خواهد بود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه قرآن مجید راه تفکر را برای بشر بازکرد افزود: این کتاب تنها کتاب شریعت نیست که ویژه مسلمانان باشد بلکه کتاب معرفت، حکمت و جهان بینی جدید است؛ قرآن هم اخلاق دارد و هم شریعت، طریقت، معرفت و حکمت دارد.

روحانی با تاکید براینکه قرآن بسیار ظاهری زیبا و باطنی عمیق دارد، گفت: قرآن خود ظاهر و لفظ و شکل و ترکیبش معجزه است که اگر انس و جن هم جمع شوند همانند این کتاب را نمی توانند بنویسند.

وی ادامه داد: این کتاب ساخت ظاهرش نیز امکانپذیر نیست و زیبایی ظاهری اش هم تکرار پذیر نیست؛ همه انسان ها و عالمان جمع شوند، نه همه قرآن بلکه حتی یک سوره آن را هم بشر قادر نیست خلق کند.

وی گفت:بااین حال، مهمترازاعجاز کلام و زیبایی ظاهرش، عمق باطن قرآن است، قرآن برای آن نیست که آیات آن را با لحنی زیبا فضای جامعه را معطر کنیم و زیبایی آن را حس کنیم و حتی تنها برای آن نیست که آیات آن را بفهمیم و عمل کنیم، قرآن بالاتر از این است و راه را به ما نشان می دهد.

روحانی با اشاره به اینکه راه نجات ما مسلمانان بازگشت به قرآن است تصریح کرد: مبارک ترین میلاد، برای ما مسلمانان میلاد قرآن است شاید یکی ازمعانی قدر هم همین باشد و این قرآن است که قدر ما را ساخته است و می تواند مقدر بشر و انسان ها و مسلمانان برای هدایت باشد.

روحانی افزود:میلاد قرآن، میلاد نور، هدایت و تولد وحی الهی و کلام خدا و سخن گفتن خداوند با انسان هاست و چه افتخاری بالاتر از این که خداوند با ما سخن گفته است.

روحانی تصریح کرد: هر روز که قرآن را با دل و جان بخوانیم، صدای حق را می شنویم و آنگاه که می گوید «یا ایهاالذین آمنو» آیا این خطاب برای بشر به دوره و مکانی خاص برمی گردد؟ که قرآن نه زبان دارد و نه مکان و خطابش دائمی است.

رییس جمهوری اظهار کرد: قرآن چشمه ای است که همواره جوشان بوده و جوشان خواهد بود و این ما هستیم که در حد نیازمان از این چشمه جوشان می نوشیم.

وی افزود: مگرحرکت و تحول تنها ازآن جهان خلقت و طبیعت است؟ که قرآن هم مدام در حال حرکت است و امروز برداشت هایی ازاین چشمه ظلال می شود که صد سال پیش چنین برداشت هایی نداشته و هر روز سخن و پیامی نو برای ما دارد.

روحانی با تاکید براینکه این رستگاری و گشایش، هر روزه برای ما وجود دارد گفت: پس میلاد قرآن و میلاد پیامبر(ص)، بالاترین نعمتی است که خداوند به ما مسلمانان و همه انسان ها داده است.

وی گفت: این ماه، ماه ربیع است و ما در آستانه میلاد پیامبر هستیم؛ چه زیبا اگر قرآن رشته پیوند بین همه ما مسلمانان باشد و چه زیباتر که به درستی از قرآن بهره جوییم و استفاده کنیم.

روحانی گفت: خداوند سه کتاب پیش روی ما گشوده تا ما از هر سه بهره ببریم ؛ اولین کتاب، طبیعت، خلقت و آفرینش است؛ در این آفرینش باید دقت کنیم و دریابیم که چگونه خداوند این جهان و آسمان را در 6 دوره آفریده است.

وی ادامه داد: کتاب خلقت، کتاب مطالعه و درک و فهم عمیق انسان هاست که هر روز بشر از این کتاب دریافت هایی جدید دارد.

وی گفت: کتاب دیگری که پیش روی ما گشوده شده، کتاب تاریخ است؛ کتاب عبرت از گذشتگان که به ما امر شده تا از تاریخ پند بگیریم وببینیم که عاقبت آنها چگونه بوده است؛ بخش هایی از قرآن هم به قصص و سرگذشت گذشتگان و پیامبران اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: سومین کتاب، وحی الهی، قرآن است؛ از این هر سه کتاب باید استفاده کنیم و این هر سه کتاب با هم هستند؛ خالق قرآن همان خدایی است که خالق طبیعت و آفرینش است و با اراده او تاریخ به حرکت درآمده و چرخش ها و فراز و نشیب ها انجام شده است.

روحانی گفت: ما از این قرآن باید بهره بجوییم و دانشگاهیان، اساتید و محققان باید از قرآن بهره بجویند؛ امروز بیش از دیروز ما نیاز به وحدت، علم، پیشرفت، خودباوری، ایستادگی و استقامت داریم و همه اینها را قرآن می تواند به ما بیاموزد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |