کد خبر: 5269
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

روحانی در دیدار وزیراقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان: خاورمیانه با مشکلات فراوان امنیتی مواجه شده است

روحانی در دیدار وزیراقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان: خاورمیانه با مشکلات فراوان امنیتی مواجه شده است

رئيس جمهور با بيان اينكه منطقه خاورميانه با مشكلات فراوان امنيتي مواجه شده است، گفت: در منطقه قفقاز سال‌ها است كه ثبات به معناي واقعي كلمه وجود ندارد؛ در منطقه خاورميانه نيز شاهد مشكلات بسياري در عراق، سوريه و لبنان هستيم.


به گزارش   مهر، رئيس جمهور در ديدار وزير اقتصاد و صنايع جمهوري آذربايجان با اشاره به روابط تاريخي مردم ايران و جمهوري آذربايجان، اظهار داشت: روابط ما روابطي تاريخي و ريشه‌دار است و دو کشور مي‌توانند در تمامي زمينه‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي، روابط تنگاتنگي با يکديگر داشته باشند.
رئيس‌جمهوري با اشاره به اينکه نهال روابط دوستانه و صميمانه ايران و آذربايجان بايد تنومندتر شود، گفت: نبايد به كشورهاي ثالث اجازه دهيم که در روابط صميمي تهران - باکو اخلال ايجاد کنند.
روحاني، تروريسم را تهديدي بسيار خطرناك براي همه كشورهاي منطقه دانست و افزود: تروريسم همان بيماري خطرناك و مسري است كه پشت مرزهاي كشورها خيمه زده است و اگر همه در منطقه متحد نباشند و در برابر اين خطر ايستادگي نكنند، هر لحظه ممكن است اين ميكروب وارد كشورها شود.
رئيس‌جمهوري، با بيان اينكه "منطقه خاورميانه با مشكلات فراوان امنيتي مواجه شده است"، گفت: در منطقه قفقاز سال‌ها است كه ثبات به معناي واقعي كلمه وجود ندارد؛ در منطقه خاورميانه نيز شاهد مشكلات بسياري در عراق، سوريه و لبنان هستيم.
روحاني، ادامه تجاوزات رژيم صهيونيستي نسبت به حقوق مردم فلسطين را بسيار نگران‌كننده توصيف كرد و افزود: شرايطي كه طي ماه‌هاي اخير در غزه پيش آمد، نشان داد رژيم صهيونيستي به هيچ يك از مقررات بين‌المللي و اصول انساني پايبند نيست.
رئيس‌جمهوري خاطرنشان كرد: ما مسلمانان بايد نسبت به حقوق برادران مسلمان‌مان در منطقه حساس باشيم و به برادران مسلمان كه مظلوم واقع شده‌اند كمك كنيم. البته جمهوري اسلامي ايران بيشترين كمك‌هاي ممكن را هم در اين مقطع و هم در مقاطع قبل به مردم فلسطين و غزه انجام داده است.
روحاني با بيان اينكه كمك‌هاي نوع‌دوستانه و دارو و امكانات را براي مردم غزه از زماني كه اجازه فرود هواپيماي ايران در قاهره صادر شد، ارسال كرده‌ايم، تأكيد كرد: اميدواريم ساير كشورهاي مسلمان نيز به اين وظيفه اسلامي و انساني خود براي كمك به مردم غزه عمل كنند.
"شاهين مصطفي يف" وزير اقتصاد و صنايع جمهوري آذربايجان نيز در اين ديدار، با ابلاغ سلام‌هاي صميمانه آقاي "الهام علي اف" رئيس‌جمهوري آذربايجان به رئيس‌جمهوري كشورمان، به مشتركات تاريخي و فرهنگي بين مردم دو كشور اشاره كرد و گفت: روابط دو كشور بخصوص در ماه‌هاي اخير، روز به روز در حال پيشرفت است.
وي با بيان اينكه رئيس‌جمهوري آذربايجان ديدار خود با رئيس‌جمهوري اسلامي ايران در حاشيه اجلاس داووس و همچنين سفر به ايران را بسيار خوب ارزيابي مي‌كند، اظهار داشت: ديدارهاي روساي جمهوري دو کشور در داووس و تهران، سبب ايجاد اعتماد وسيعي براي توسعه روابط في‌مابين شده و اطمينان مي‌دهيم که از خاک آذربايجان هيچ تهديدي متوجه کشور دوست و برادر جمهوري اسلامي ايران نخواهد شد.