“روباتیک” بازاری هیجان انگیز برای صنعت نفت و گاز

0
۳۵۵ بازدید

صنعت نفت و گاز در چند دهه آینده به شکوفایی خود ادامه خواهد داد و به دست آوردن نفت و گاز از منابع متعارف و غیر متعارف بیش از پیش چالش برانگیز خواهد شد.

یوسف موسایی، کارشناس حوزه انرژی در گفت وگو با خبرنگار جهان اقتصاد ضمن بیان مطلب فوق اظهار کرد :  این نیاز فزاینده، خواسته های بسیار قابل توجهی را بر نیروی کار ، توانایی های مالی و فناوری تحمیل می کند و از آنجا که قرار است منابع نفت و گاز آتی در حال گسترش باشد ، فناوری پیشرفته برای دستیابی به منابع متعارف و غیر متعارفِ به چالش کشیده به طور فزاینده ای لازم خواهد بود.

وی تصریح کرد : فن آوری های نوین  نفت و گاز در آینده بسیار کارآمد خواهند بود و صنعت نفت را به یک مجموعه بی شمار تجهیزات، سازه ها و نیروی کار پیشرفته تبدیل خواهد کرد و در همین راستا  اهداف و برنامه های کاربردی و تحقیقاتی روباتیک در زمینه نفت و گاز و کشف موانع و چالش های کاربردهای در این صنعت افزایش پیدا می کند .

موسایی خاطرنشان کرد : نیاز شدید برای به دست آوردن نفت و گاز از محیط های با دسترسی سخت ، هزینه های عملیاتی را به سرعت در آینده افزایش می دهد و از این رو صنعت نفت و گاز به دنبال راه حل های کم هزینه تر است و برای رقابتی بودن و بهبود حاشیه سود خود، شرکت های نفت و گاز متعهد به کاهش هزینه هستند.

وی افزود : همچنین شرکت ها به دنبال  راه هایی برای به حداقل رساندن هزینه های کارمندان و بهبود کارآیی تولید و کیفیت هستند که در همین راستا به دنبال تأمین کنندگان کم هزینه و مواد اولیه ارزان ترند و در نهایت به دلیل بالا رفتن هزینه حقوق کارمندان، تلاش برای کاهش هزینه در شرکت های نفت و گاز بیشتر می شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت های نفت و گاز به دنبال فناوری های جدید هستند بیان کرد : استفاده از روباتیک در بازرسی ، نگهداری و تعمیر می تواند ایمنی و کارآیی را تا حد زیادی بهبود بخشد و در شبکه جهانی نفت و گاز روابط بین عرضه و تقاضا در بازار مشهود است و هنگامی که نوسانات وجود دارد ، صرف نظر از منشاء آنها ، مصرف کنندگان در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می گیرند.

**روباتیک کدام چالش هارا مرتفع می کند

وی عنوان کرد : یکی از مهم ترین چالش های نفت و گاز، در بخش اکتشاف در آب های عمیق ، مناطق یخ زده و بیابان های گرم و غبارآلود و توسعه نیافته است، چالش های جغرافیایی و شرایط جوی را نیز می توان از دیگر مشکلات این صنعت عنوان کرد که با استفاده از روبات های تخصصی می توان به راحتی از این چالش ها عبور کرد . 

وی افزود : یکی دیگر از این چالش ها، لجستیک تجهیزات حفاری در خارج از کشور است؛ داشتن افرادی متخصص که باید روی این این دکل ها کار کنند ، بسیار پر هزینه است زیرا باید تمام شرایط مستقرشدن آنها مهیا شود، علاوه بر این با اکتشاف نفت و گاز در مناطق دورافتاده تر ، این مشکلات به مسائل جدی برای نصب و راه اندازی خارج از کشور تبدیل می شوند.

موسایی اظهار کرد : با درک اساسی فرآیندها در صنعت نفت و گاز می توان به نقش مهمی که روبات ها و سیستم های خودکار می توانند به طور بالقوه داشته باشند اشاره کرد و این در حالی است که بازار روباتیک نسبتاً جوان ولی بسیار جذاب و هیجان انگیز برای شرکت های تامین کننده تجهیزات نفتی است.

وی در پایان گفت : شرکت های نفت و گاز می توانند با استفاده از فناوری های هوشمندانه تر ، نه تنها بهره وری را افزایش دهند ، بلکه باعث کاهش عوامل خطر انسانی که در محیط ها وجود دارد شوند و به همین دلیل شرکتهای نفت و گاز انگیزه روشنی برای روباتیک کردن تأسیسات نفتی و گازی خود دارند .

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=107251

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید