کد خبر: 4685
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

رسول منتجب نیا : مطرح شدن استیضاح برای انحراف افکار عمومی از فسادهای دولت قبل است

رسول منتجب نیا : مطرح شدن استیضاح برای انحراف افکار عمومی از فسادهای دولت قبل است


قائم مقام حزب اعتمادملی گفت: اقلیتی در مجلس که منافع خود را از دست داده و آن در خطر می‌بییند، قصد دارند با ایجاد هیاهو دولت را سرگرم مسائل حاشیه‌ای کنند و از آن به عنوان سرپوشی برای فساد‌های رخ داده در دولت قبل و انحراف افکار عمومی استفاده کنند.
رسول منتجب‌نیا در گفت‌وگو با ایلنا، درباره شیوع و وجود رانت‌های علمی در دولت گذشته گفت: متاسفانه طی سال‌های گذشته و در دولت‌های نهم و دهم مسئله رانت و فساد، به ویژه رانت علمی به شدت رواج داشت و باعث شد منابع بسیاری از دست برود.
وی ادامه داد: سه هزار بورس تحصیلی و ورود بسیاری در مقطع دکتری بدون کنکور و بدون در نظرگرفتن شرایط قانونی رانت و فساد علمی است که در دولت گذشته دراختیار نور چشمی‌ها قرار گرفته و به نظر من این موضوع یک فاجعه بزرگ است.
وی با اشاره به اینکه در دولت قبل علاوه به بر رانت علمی، رانت و فسادهای اداری و مالی هم به وفور دیده می‌شد، گفت: استخدام و ورود بیش از ۵ هزار نفر به بدنه دولت بدون گذراندن مراحل قانونی یا انواع اختلاس‌های مالی که تا به امروز تکلیف خیلی از آن‌ها مشخص نشده است، از جمله این موارد است.
وی اضافه کرد: اما من معتقدم بد‌ترین نوع همه این تخلفات و رانت‌ها، رانت  و فساد علمی است که جفا و ظلم به علم، جامعه علمی کشور و از بین برنده انگیره علمی دانشجویان است.
منتجب‌نیا با بیان اینکه این موضوعات و تخلفات در دولتی اتفاق افتاده است که ادعا می‌کرد دولت امام زمان (عج) است، و شعار مبارزه با رانت و فساد می‌داد، عنوان کرد: قطعا این استیضاح باعث شد ابعاد گوناگون این رانت و فساد مطرح شود و مردم و افکار عمومی متوجه شوند که در دولت قبل چه ضایعه و ضربه بزرگی به جریان علمی کشور وراد شده است.
این فعال اصلاح طلب گفت: برای روشن‌تر شدن موضوع و رهایی جامعه علمی کشور از این فساد، دولت، قوه قضائیه و مجلس باید به شدت با این افراد و این جریان برخورد کنند و مشخص شود چه کسانی از این رانت‌ها استفاده کردند و مراحل قانونی در قوه قضائیه برای برخورد هرچی سریع‌تر فراهم شود.
وی گفت: متاسفانه در جریان این فساد علمی و بعضی از ابعاد آن می‌توان اسامی برخی از نمایندگان مجلس را هم مشاهد کرد که این نشان می‌دهد که چرا امروز یک اقلیت در مجلس در راه استیضاح وزیر قدم برداشته‌اند.
وی با اشاره به اینکه در طی  یک سال گذشته دولت همیشه مورد تایید رهبری بوده است، گفت: این موضوع روشن می‌کند که کسانی که امروز استیضاح وزیر علوم را به قصد تضعیف دولت مطرح می‌کنند، برخلاف میل و خواسته ایشان حرکت می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: اکثریت نمایندگان مجلس از رشد فکر و استقلال شخصیتی برخور دارند و حتما تحت تاثیر جوسازی‌های این اقلیت مجلس قرار نخواهند گرفت و با نوع عمل آن‌ها برخورد خواهند کرد.
وی تاکید کرد: ورود و حضور افرادی که همیشه دنبال فتنه و توطئه هستند،  در مجلس باعث تضعیف جایگاه آن و حتی کلیت نظام است. هئیت رئیسه و اکثریت مجلس باید جلوی خواسته و عمل آن‌ها را بگیرند.
وی با اشاره به اینکه، این افراد با تمام فسادی که در دولت قبل وجود داشت و می‌توان آن را فاسد‌ترین دولت بعد از انقلاب دانست، تا آخرین لحظه از آن دفاع کردند؛ گفت: این روشن می‌کند آن‌ها در دولت قبل دارای رانت‌هایی بوده‌اند و منافعشان با این رانت‌ها پیوند داشته است، بسیاری از آن‌ها و وابستگانشان از این رانت‌ها استفاده کرده‌اند که امروز باید پاسخگو باشند.