کد خبر: 191185
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

دارایی های چین در خزانه داری آمریکا کاهش یافت

دارایی های چین در خزانه داری آمریکا کاهش یافت

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، چین در ماه ژوئن برای هفتمین ماه پیاپی دارایی‌های خود از خزانه‌داری آمریکا را کاهش داد. سرمایه‌گذاران از نزدیک در حال بررسی این اقدام در آستانه تنش‌های بین دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا بر سر تایوان هستند.

ذخایر چین از خزانه‌داری آمریکا در ماه ژوئن تا 96708 میلیارد دلار کاهش یافت، یعنی پایین‌ترین رقم از ماه مه 2010. دارایی‌های چین در آن زمان به 843.7 میلیارد می‌رسید.

تحلیلگران عقیده دارند کاهش دارایی‌های چین در خزانه‌داری آمریکا تحت تاثیر یک فضای ژئوپلیتیکی قرار گرفته که پس‌از حمله روسیه به اوکراین و توقیف ذخایر روسیه تشدید شده‌است.

دلار آمریکا از زمان اوج ارزش آن در اواسط ماه مه تقریباً نسبت به یوان چین ثابت بوده‌ و حدود 1 درصد کاهش داشته‌است. ارزش دلار در آخرین معاملات ثبت‌شده 0.5 درصد بالا رفته و به 6.7755 یوان رسیده‌است.

تنش‌های بین چین و آمریکا اخیراً بر سر مسئله اوکراین که چین آن را جزوی از خاک خود می‌داند، افزایش‌یافته است. سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا در اوایل ماه اوت از تایوان دیدار کرد که باعث نگرانی و خشم چین شد. این کشور مذاکرات خود با آمریکا در بسیاری از زمینه‌ها ازجمله تغییرات جوی را متوقف کرده‌است.

از طرف دیگر، اطلاعات نشان می‌دهند ژاپن دارایی‌های خود از خزانه‌داری آمریکا را در ماه ژوئن تا 1.236 تریلیون دلار افزایش داده‌است. این رقم در ماه مه برابر با 1.213 تریلیون  دلار بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد جریان خالص سرمایه‌گذاری به داخل کشور در ماه ژوئن برابر با 58.9 میلیارد دلار بوده‌است. درحالی‌که این رقم در ماه گذشته میلادی به 99.84 میلیارد دلار می‌رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.