کد خبر: 5595
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳
گروه : ایران

حسین کمالی: دولت قبل موجی از تورم، بیکاری و رکود به جا گذاشت

حسین کمالی: دولت قبل موجی از تورم، بیکاری و رکود به جا گذاشت

بايد روشي متفاوت از 8 سال گذشته که با آن جامعه را اداره مي کردند، برگزينيم. روشهايي که مردم مي پسندند هميشه به نفعشان نيست. به طور مثال در مورد يارانه ها مردم نظري مثبت داشتند اما به ضررشان بود.


وزير کار دولت هاي کارگزاران واصلاحات و دبيرکل حزب اسلامي کار گفت: دانشجويان و جوانان بايد با ارقام و اعداد واقعي اقتصاد آشنا شوند، چرا که آنها نخبه هاي جامعه هستند و بايد بهتر از گذشتگان کشور را اداره کنند.
حسين کمالي روز يکشنبه در اختتاميه اردوي سراسري تشکل هاي دانشجويي دانشگاه آزاد با اشاره به مبحث مهم يارانه ها و شرايط امروز اقتصاد کشور، اظهار داشت: طي دوره هاي مختلف در جامعه با موضوع ها و چالش هاي ناگواري روبرو شده ايم، ضمن آنکه در 130 سال گذشته نزديک به 2 هزار ميليارد دلار سرمايه گذاري مستقيم در اقتصاد کشور صورت گرفته که امروز سهم بودجه عمراني به نسبت آن بسيار ناچيز است زيرا صنايع کشور توان کار کردن را ندارد.
وي افزود: واحدهاي زيادي با مشکلات مالي مواجه هستند، توليد به سختي صورت مي گيرد و نرخ رشد بيکاري عدد و رقم ناگواري به دست مي دهد زيرا نزديک به 2 ميليون نفر بيکار در کشور وجود دارد، هرچند اين وضعيت جامعه اي است که تمدن ديرينه اي داشته است.
وي ادامه داد: 10 ميليون نفر بيسواد مطلق در کشور وجود دارد و در واحدهاي اقتصادي نزديک به 3 هزار کارفرماي بيسواد فعاليت مي کنند.
وزير کار دولت اصلاحات با بيان اينکه قصد سياه نمايي ندارد، تصريح کرد: در دوره فعاليت دولت هاي نهم و دهم، به مجامع کارگري سفر کردم و همان موقع نيز گلايه هايي را به دولتمردان آن زمان ابراز داشتم اما اقدامي در جهت رفع آن نارسايي ها صورت نگرفت.
** دولت قبل موجي از تورم، بيکاري و رکود به جا گذاشت
کمالي با اشاره به درآمد نفتي بي سابقه دولت قبل، گفت: با 800 ميليارد دلار درآمد نفتي در هشت سال گذشته مي شد کل کشور را خراب کرد و از نو ساخت. اين در حالي است که در دولت قبل با وجود درآمد نفتي بي سابقه، موجي از تورم، بيکاري و رکود برجاي ماند. با حجم بدهي زيادي که دولت به کارفرماها دارد، چگونه مي شود از رکود خارج شد؟
دبيرکل حزب اسلامي کار با تاکيد بر ضرورت واقع بيني در مورد مسايل اقتصادي خطاب به دانشجويان شرکت کننده در اردوي سراسري تشکل هاي دانشجويي دانشگاه آزاد، گفت: اکنون نزديک به چند صد هزار واحد مسکوني خالي داريم. چرا عده اي چندين باره مسکن خريده و آن را خالي گذاشته اند؟ چرا دوباره، درباره ساخت مسکن مهر سخن مي گوييد؟ در سبد يک خانواده چند درصد از درآمد، سهم مسکن است؟ آيا همه درآمدها را بايد فقط به مسکن اختصاص داد.