کد خبر: 6379
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۳

جذابیت های استراتژی خودرو ایران برای خودروسازان اروپایی

جذابیت های استراتژی خودرو ایران برای خودروسازان اروپایی

دومین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران در حالی 10 آذرماه امسال برگزار می شود که به نظر می رسد استراتژی صنعت خودرو ایران و هدف گذاری برای حضور فعال در بازار منطقه خاورمیانه، جذابیت های متعددی برای خودروسازان مطرح جهان ایجاد کرده است

به گزارش ایرنا، وزیر صنعت از صنعت خودرو، به عنوان لکوموتیو صنعت کشور یاد کرده و شورای سیاستگذاری خودرو نیز با حضور تمام ذینفعان این صنعت در اولین مرحله از اقدامات اساسی خود اقدام به تصویب سند اهداف و استراتژی صنعت خودرو کرده است.

براساس این سند پیش بینی تولید 3 میلیون دستگاه خودرو سواری با صادرات حداقل یک میلیون دستگاه و تولید 120 هزار دستگاه خودرو تجاری با صادرات 30 هزار دستگاه در سال 1404 در نظر گرفته شده است.

همچنین در این سند تامین 25 میلیارد دلار قطعه توسط قطعه سازان برای خودروهای ساخت داخل و شش میلیارد دلار صادرات قطعه به بازارهای مستقل خارجی پیش بینی شده است.

بنابر این گزارش، در این راستا سیاست های دستیابی به اهداف براساس موارد مهمی ترسیم شده که از آن جمله می توان به ارتقای توانمندی ها و قابلیت های فن آورانه، تولید مواد اولیه رقابت پذیر، تولید قطعات و مجموعه های رقابت پذیر، تولید خودرو رقابت پذیر، توسعه فروش و خدمات پس از فروش در کلاس جهانی، توسعه صنایع جانبی رقابت پذیر، مدیریت صادرات و واردات خودرو و قطعات، حمایت از مصرف کنندگان خودروهای داخلی و وارداتی و اصلاح ساختار صنعت خودرو اشاره کرد.

با توجه به لزوم همکاری و مشارکت شرکت های داخلی با شرکت های معتبر بین المللی در راستای تحقق اهداف مذکور، وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر دارد از تمام امکانات برای جلب و جذب سرمایه گذاری های بین المللی به صورت مستقیم و یا همکاری مشترک استفاده کند.

در ادامه روند برگزاری کنفرانس اول در سال گذشته، مقرر شده تا با دعوت و حضور سرمایه گذاران و شرکت های دارای فن آوری جدید در صنعت خودرو در دومین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران، ضمن بررسی سند استراتژی صنعت خودرو، نسبت به نحوه حضور و همچنین پیش نیازهای جلب سرمایه گذاری در این بخش از صنعت به بحث و بررسی پرداخته شود.

محورهای اصلی این کنفرانس، معرفی وضع موجود صنعت خودرو، چشم انداز، اهداف و سیاست های صنعت خودرو، فرصت های سرمایه گذاری در کشور، سیاست ها و قوانین برای جذب سرمایه گذاری خارجی و همچنین دیدگاه ها و انتظارات سرمایه گذاران خارجی خواهد بود.