کد خبر: 11550
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۴

تولید هنوز در پیچ و خم مشکلات مالی گیر کرده است

تولید هنوز در پیچ و خم مشکلات مالی گیر کرده است

امروز بسیاری از بنگاه های تولیدی بیان می کنند که با مشکلات مالی بسیاری مواجه هستند و با حداقل توان مشغول به فعالیت اند.

سئوال این است که چرا ما در ایران صنعت قوی نداریم و چرا پس از گذشت سالها بزرگان صنعت ایران هم نیازمند حمایت های مالی دولت هستند؟

مهدی تقوی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با ایلنا در خصوص توسعه اقتصاد با توجه به شرایط کشور، گفت: من همواره راهکار هایی در خصوص توسعه اقتصاد کشور مطرح کرده ام بخصوص در زمینه تولید و افزایش صادرات غیرنفتی، با این همه باید بگویم که تولید امروز کشور ما شایسته ملت ایران نیست و باید از نظر کیفی به شدت افزایش یابد. زمانی که تولید ایران از نظر کیفی افزایش و همچنین مردم از آن رضایت داشته باشند می توانیم به بازار کشور های جهان به طور خاص نگاه کنیم.

وی ادامه داد: امروز بسیاری از بنگاه های تولیدی بیان می کنند که با مشکلات مالی بسیاری مواجه هستند و با حداقل توان مشغول به فعالیت اند که این در اصل جریان توسعه تولید، اثرات منفی به همراه دارد اما با این همه سئوال این است که چرا ما در ایران صنعت قوی نداریم و چرا پس از گذشت سالها بزرگان صنعت ایران هم نیازمند حمایت های مالی دولت هستند؟

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: سیاست های حمایتی باید به درستی اعمال شود اینکه ما برنامه داریم در راستای حمایت و از نظر علمی برخی از همکاران آن را تایید کرده اند باید یک خروجی مشخص داشته باشد. بدنه کارشناسی دولت گفته است که چراغ سبز شده است اما عبور از آن نیازمند یک فراید زمانی است.

وی ادامه داد: بهتر است ابتدا گفته های خود را اصلاح کنیم و سپس برای حمایت گام برداریم. امروز کشورهای هم سطح ایران در 30 سال گذشته روز به روز رشد کرده اند و صنایع آنان بازار های جهان را در اختیار گرفته است و اگر ما از هم اکنون نیز کار های اساسی خود را براساس همدلی آغاز کنیم با توانمندی ایرانیان برای به آنچه که شایسته است دست پیدا کنیم.

تقوی در پایان گفته های خود به نقش بانک ها نیز اشاره کرد و گفت: در خصوص بانک ها و ارائه تسهیلات به تولید کنندگان صحبت های زیادی شده است اما اقدامی صورت نگرفته است.