کد خبر: 11455
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۴

تشکیل کارگروه خروج از بحران سنگ آهن

تشکیل کارگروه خروج از بحران سنگ آهن

دبیرکل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: تداوم کاهش قیمت سنگ آهن موجب شد تا این انجمن نسبت به تشکیل کارگروه خروج از بحران سنگ آهن اقدام کند

و براین اساس رایزنی های جدی با وزارت صنعت دستگاههای دولتی و مراجع بین المللی در دستور کار قرار گرفته است.

سیدعلیرضا سیاسی راد در گفت وگو با ایرنا، اظهار داشت: سال 1394 نیز مانند پارسال روند کاهش قیمت سنگ آهن تداوم یافت و اکنون متوسط قیمت به حدود هر تن 40 دلار رسیده که نسبت به اوایل سال 1393 کاهش حدود 20 درصدی نشان می دهد.

عضو کارگروه خروج از بحران سنگ آهن، انجمن مزبور افزود: امسال هزینه های عملیاتی زیادی برای تولیدکنندگان به وجود آمده که از جمله رشد 17 درصد دستمزد کارگران نسبت به سال گذشته، تورم 15 تا 16 درصدی، افزایش هزینه حمل دریایی و زمینی، بهره مالکانه که مجلس تصویب کرده و در قانون بودجه 94 گنجانده شده است، هزینه حقوق دولتی که بهره برداران باید به دولت بپردازند، رشد هزینه های گندله و کنسانتره نسبت به سال گذشته در واقع فهرستی از اقلام پیش بینی شده برای پرداخت توسط فعالان این بخش است.

وی خاطرنشان ساخت: رشد هزینه های تولید سنگ آهن امسال در حالی محقق شده که شاهد روند کاهش قیمت این ماده معدنی در بازار جهانی هستیم.

به گفته سیاسی راد، عدم دریافت حقوق دولتی در سال بحران (امسال)و یا تخفیف میزان آن، همکاری گمرک برای کاهش هزینه های مربوطه نظیر حمل و نقل از جمله اقدامات پیشنهادی این انجمن برای خروج از بحران است.

وی اضافه کرد: اعضای این انجمن نیز باید نسبت به برطرف ساختن مشکلات کنونی مربوطه، به شکل مستقل نسبت به رایزنی های لازم با مراجع ذیربط اقدام نمایند و به این ترتیب همگی برای خروج از بحران تلاش لازم را به عمل آورند.

دبیر کل این انجمن تصریح کرد: همچنین در بعد بین المللی از سوی این کارگروه و انجمن قرار است اقدامات لازم به عمل آید.

سیاسی راد گفت: اعضای هیات مدیره انجمن با بررسی تحلیل های موجود در بازار سنگ آهن و روند کاهش قیمت پیش رو تاکید کردند ادامه حیات معدنکاری سنگ آهن در گرو کاهش هزینه های موجود تولید و حمل و نقل سنگ آهن است.

دبیرکل انجمن مزبور اظهار داشت: نخستین گزینه ضروری و مهم مذاکره با دولت برای لغو دریافت حقوق دولتی و بهره مالکانه است.