کد خبر: 11524
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۴

ترکیه ۱۰ برابر ایران سنگ‌های تزئینی صادر می کند

ترکیه ۱۰ برابر ایران سنگ‌های تزئینی صادر می کند

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع معدنی با اشاره به اینکه حجم صادرات سنگ‌های تزئینی ترکیه در سال گذشته حدود ۳ میلیارد دلار بود گفت: صادرات سنگ‌های تزئینی ایران یک دهم ترکیه هم نیست!

کامران وکیل، در خصوص وضعیت معادن کشور اظهار داشت: در سال گذشته معادن از صنایع معدنی در کشور جلو زدند و صنایع معدنی رشدی آهسته‌تر نسبت به رشد تولیدات معدنی داشتند و نتیجه این شد که صادرات محصولات معدنی به جای کشورهای همسایه تنها به صورت اندک به چین صورت گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از کشورهای تامین کننده مواد اولیه چین ایران است، افزود: سیاست چین این است که مواد اولیه دنیا را جمع آوری کند و با تولید ارزان به همه دنیا صادر کند اما سیاست‌های این کشور با روی کار آمدن دولت جدید تغییر کرد.

به گزراش ایلناوکیل ادامه داد: صنایع معدنی در چین به دلیل کنترل آلودگی هوا و دغدغه‌های شهری کم شد و در برخی استان‌ها به کل قطع شدند و همین موضوع باعث شد رشد اقتصادی در چین کاسته شود.

وکیل تصریح کرد: برخی از تحلیلگران معتقدند تا سال ۲۰۲۰ بازار طلایی چین مجددا تکرار نخواهد شد.

وی با بیان اینکه تقاضا برای مواد اولیه از جمله سنگ آهن هم با افت همراه شده است، گفت: سال گذشته بسیاری از اقلام ایران به چین با کاهش وزنی و ارزش مواجه شد که این کاهش امسال و سال‌آینده هم تداوم خواهد داشت و این موضوع باعث شد یکسری از معادن ایران که دور از معادن جنوبی بودند، صرفه اقتصادی نداشته و بسیاری تعطیل شده و کاهش تولید دادند.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع معدنی با بیان اینکه امسال سال پوست اندازی معادن و صنایع معدنی است خاطر نشان کرد: صادرات سنگهای تزئینی هم با رکود و کاهش تولید مواجه شد و در این زینه نسبت به کشورهای همسایه عقب هستیم.

وکیل ادامه داد: خوشبختانه امسال با تفاهم هسته‌ای و احتمال لغو تحریم‌ها امید به اقتصاد کشور بازگشته است و سرمایه گذاری‌های جدید در حوزه صنایع معدنی و گشایش در بازارهای جدید دور از ذهن نیست.