کد خبر: 7144
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳
گروه : بازار مالی

تحلیل سی ان بی سی از تاثیر سیاست های بانک های مرکزی جهان بر قیمت طلا

تحلیل سی ان بی سی از تاثیر سیاست های بانک های مرکزی جهان بر قیمت طلا

برخی تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازار طلا بر این باورند که سیاست های پولی بانک های مرکزی جهان در شرایط کنونی تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت جهانی طلا دارد.قیمت طلا که ۷ نوامبر به کمتر از ۱۱۳۱ دلار یعنی پایین ترین سطح در ۴ سال و نیم اخیر رسیده بود در روزهای اخیر با افزایش چشمگیری روبرو شده و به مرز ۱۲۰۰ دلار در هر اونس رسیده است.

بر اساس این گزارش "سیمون دریک" تحلیلگر اقتصادی موسسه بی ان وای ملون، تاکید کرد که افزایش مجدد قیمت طلا می تواند نشانه بازنگری سرمایه گذاران نسبت به سیاست های اقتصادی و پولی آمریکا باشد.

در هفته های اخیر برخی تحلیلگران اعلام کردند که این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو زودتر از موعد نرخ بهره را افزایش دهد. این مساله فشار زیادی بر قیمت طلا وارد کرده است. البته فدرال رزرو آمریکا تنها بانک مرکزی نیست که سیاست های آن بر قیمت طلا موثر است. برگزاری همه پرسی در خصوص افزایش ذخایر طلای بانک مرکزی سوییس نیز می تواند طی روزهای آینده تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشد.این احتمال نیز وجود دارد که بانک مرکزی اروپا اقدام به خرید ذخایر طلا کند که این مساله نیز می تواند موجب افزایش چشمگیر قیمت این فلز زرد شود.تصمیم احتمالی بانک مرکزی هند برای محدود کردن واردات طلا نیز عامل مهم دیگری است که می تواند بر قیمت طلا موثر باشد.